reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?

O czym orzeka Trybunał Konstytucyjny?

Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją. Ma on jednak wiele innych zadań, o których się często zapomina.  

Kompetencje Trybunału Konstytucyjnego reguluje obecna Konstytucja oraz ustawa o Trybunale Konstytucyjnym.

Zadania Trybunału

Zgodnie z Konstytucją oraz ustawą Trybunał Konstytucyjny ma następujące kompetencje:

  • Orzeka o zgodności przepisów prawa z Konstytucją oraz ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi,
  • Rozstrzyga spory kompetencyjne między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa,
  • Orzeka o zgodności z Konstytucją celów i działalności partii politycznych,
  • Stwierdza zaistnienie tymczasowej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta RP.

Kontrola prawa

Trybunał Konstytucyjny nazywany jest trzecią izbą parlamentu albo negatywnym ustawodawcą. Eliminuje on z obiegu prawnego ustawy, niezgodne z Konstytucją oraz ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny

Źródła prawa w Polsce tworzą hierarchiczną strukturę. Przy czym te niższego rzędu muszą być zgodne z tymi wyższego rzędu. Dlatego też ustawa musi być zgodna z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi a rozporządzenia z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi a także z ustawami.

Trybunał Konstytucyjna bada właśnie tę zgodność. Badanie takie odbywa się zawsze na wniosek, nigdy z urzędu. Z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego może wystąpić grupa posłów, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent a także inne osoby wymienione w ustawie.

Kontroli Trybunału nie podlegają natomiast akty prawa miejscowego. Ich konstytucyjność stwierdza bowiem sąd administracyjny.

Skarga konstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny orzeka również w sprawach skargi konstytucyjnej. Instytucja skargi konstytucyjnej została wprowadzona do polskiego prawa na mocy Konstytucji RP. Rozstrzyganie spraw ze skargi konstytucyjnej sprowadza się na dobrą sprawę do orzekania o zgodności aktu prawnego z Konstytucją. Taką skargę może złożyć każdy.

Spory kompetencyjne

Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga również spory kompetencyjne między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa. Z tej kompetencji Trybunał korzysta bardzo rzadko. Większość sporów kompetencyjnych rozstrzygana jest bowiem w formie precedensu. Jednak jeżeli chciałoby się uzyskać np. odpowiedz na pytanie kto powinien reprezentować Polskę na szczycie Unii Europejskiej, należałoby się zwrócić do TK.

Inne sprawy

Z pozostałych kompetencji Trybunał korzysta sporadycznie. Nie rozstrzyga bowiem o zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych. W swojej historii nie stwierdzał również przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta.

Zobacz również: Konstytucja

Podsumowanie

Trybunał Konstytucyjny ma szereg kompetencji. Z jednych jednak korzysta częściej a z innych rzadziej lub nawet w ogóle z nich nie korzysta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją.
Najważniejszą kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest orzekanie o zgodności przepisów prawa z Konstytucją.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama