REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ustawa o Policji jest zgodna z Konstytucją?

Marta Wrzosek
Tylko jeden z podnoszonych zarzutów został przez Trybunał uznany za słuszny.
Tylko jeden z podnoszonych zarzutów został przez Trybunał uznany za słuszny.

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów ustawy o Policji z Konstytucją. Argumentując swoje zarzuty Zarząd powoływał się między innymi na naruszenie zasady równości i zakazu dyskryminacji, zbytnie ingerowanie w prawa policjanta oraz sferę jego prywatności.

Przeniesienie do innej służby

REKLAMA

Jednym z podniesionych zarzutów było nie ustanowienie dla policjantów prawa przenoszenia się na własną prośbę do służby w:
• Straży Granicznej,
• Biurze Ochrony Rządu,
• Państwowej Straży Pożarnej,
• Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
• Agencji Wywiadu,
• Służbie Wywiadu Wojskowego,
• Służbie Kontrwywiadu Wojskowego,
• Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
przy jednoczesnym podkreśleniu, że funkcjonariusze tych służb mają prawo do przeniesienia do Policji.

Trybunał Konstytucyjny podkreślił jednak, iż zróżnicowanie statusu i uprawnień różnych służb wynika z różnej specyfiki zadań poszczególnych służb i zasad ich funkcjonowania, innego charakteru i zakresu działalności.

Badanie predyspozycji policjantów

REKLAMA

We wniosku Zarząd podnosił również, że możliwość poddania policjanta procedurze określającej jego predyspozycje do służby na określonych stanowiskach przez przeprowadzenie testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego jest wyrazem zbytniej ingerencji w prawa policjanta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I z tym wnioskiem nie zgodził się Trybunał Konstytucyjny, twierdząc, że tylko w ten sposób możliwy jest wybór najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. Podkreślił jednocześnie, że służba na niektórych stanowiskach wymaga kwalifikowanych cech zdrowotnych i wyjątkowych predyspozycji psychofizycznych, stąd potrzeba ich weryfikacji.

Zobacz również serwis: Policja

Informacje dotyczące życia prywatnego

Kolejnym podniesionym zarzutem było stwierdzenie, że obowiązek informowania właściwego przełożonego o podjęciu przez małżonka funkcjonariusza lub osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudnienia lub innych czynności zarobkowych w instytucjach świadczących usługi detektywistyczne lub w zakresie ochrony osób i mienia, to zbytnie ingerowanie w sferę życia prywatnego policjantów.

Trybunał uznał jednak, iż jest to konieczne ze względu na przejrzystość pracy Policji, walkę z korupcją i wykorzystywaniem stanowisk publicznych dla prywatnych celów.

Prawo do ekwiwalent

REKLAMA

Spośród 11 zarzutów, Trybunał Konstytucyjny raz zgodził się z wnioskodawcą. Dotyczyło to uznania za niezgodnego z Konstytucją przepisu ograniczającego prawo policjanta zwalnianego ze służby do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy oraz czas wolny od służby, nie więcej niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe.

Trybunał podkreślił, że gwarancję corocznego płatnego urlopu znajdujemy w Konstytucji, a w związku z tym prawo to nie może być ograniczone w drodze ustawy, także w odniesieniu do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA