REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ustawa o Policji jest zgodna z Konstytucją?

Marta Wrzosek
Tylko jeden z podnoszonych zarzutów został przez Trybunał uznany za słuszny.
Tylko jeden z podnoszonych zarzutów został przez Trybunał uznany za słuszny.

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów ustawy o Policji z Konstytucją. Argumentując swoje zarzuty Zarząd powoływał się między innymi na naruszenie zasady równości i zakazu dyskryminacji, zbytnie ingerowanie w prawa policjanta oraz sferę jego prywatności.

Przeniesienie do innej służby

REKLAMA

Jednym z podniesionych zarzutów było nie ustanowienie dla policjantów prawa przenoszenia się na własną prośbę do służby w:
• Straży Granicznej,
• Biurze Ochrony Rządu,
• Państwowej Straży Pożarnej,
• Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
• Agencji Wywiadu,
• Służbie Wywiadu Wojskowego,
• Służbie Kontrwywiadu Wojskowego,
• Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
przy jednoczesnym podkreśleniu, że funkcjonariusze tych służb mają prawo do przeniesienia do Policji.

Trybunał Konstytucyjny podkreślił jednak, iż zróżnicowanie statusu i uprawnień różnych służb wynika z różnej specyfiki zadań poszczególnych służb i zasad ich funkcjonowania, innego charakteru i zakresu działalności.

Badanie predyspozycji policjantów

REKLAMA

We wniosku Zarząd podnosił również, że możliwość poddania policjanta procedurze określającej jego predyspozycje do służby na określonych stanowiskach przez przeprowadzenie testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego jest wyrazem zbytniej ingerencji w prawa policjanta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I z tym wnioskiem nie zgodził się Trybunał Konstytucyjny, twierdząc, że tylko w ten sposób możliwy jest wybór najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. Podkreślił jednocześnie, że służba na niektórych stanowiskach wymaga kwalifikowanych cech zdrowotnych i wyjątkowych predyspozycji psychofizycznych, stąd potrzeba ich weryfikacji.

Zobacz również serwis: Policja

Informacje dotyczące życia prywatnego

Kolejnym podniesionym zarzutem było stwierdzenie, że obowiązek informowania właściwego przełożonego o podjęciu przez małżonka funkcjonariusza lub osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudnienia lub innych czynności zarobkowych w instytucjach świadczących usługi detektywistyczne lub w zakresie ochrony osób i mienia, to zbytnie ingerowanie w sferę życia prywatnego policjantów.

Trybunał uznał jednak, iż jest to konieczne ze względu na przejrzystość pracy Policji, walkę z korupcją i wykorzystywaniem stanowisk publicznych dla prywatnych celów.

Prawo do ekwiwalent

REKLAMA

Spośród 11 zarzutów, Trybunał Konstytucyjny raz zgodził się z wnioskodawcą. Dotyczyło to uznania za niezgodnego z Konstytucją przepisu ograniczającego prawo policjanta zwalnianego ze służby do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy oraz czas wolny od służby, nie więcej niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe.

Trybunał podkreślił, że gwarancję corocznego płatnego urlopu znajdujemy w Konstytucji, a w związku z tym prawo to nie może być ograniczone w drodze ustawy, także w odniesieniu do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA