REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska w dwudziestce najlepszych krajów do życia. To dlaczego Polacy chcą wyjeżdżać?

Polska wśród 20 najlepszych krajów do życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakich krajach żyje się najlepiej biorąc pod uwagę ceny, ogólny poziom życia, rynek pracy, poziom bezpieczeństwa czy jakość opieki zdrowotnej? Specjaliści z platformy do nauki języków Preply stworzyli zestawienie. Na którym miejscu znalazła się Polska? 

Polacy chętni do pracy za granicą?

Prawie 17% Polaków deklaruje, że w ciągu najbliższego roku rozważa pracę za granicą - tak wynika z niedawno opublikowanego raportu „Migracje zarobkowe Polaków 2023” przygotowanego przez Gi Group. Do najczęściej wybieranych krajów należą Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.  

Ale z badania wynika również, że w ostatnich latach spada liczba Polaków, którzy zdecydowanie nie chcą wyjeżdżać - we wrześniu 2021 roku taką deklarację składało 81 proc. ankietowanych, rok później 67,6 proc., a najnowsze badania wskazują że obecnie tylko 60 proc. naszych rodaków zdecydowanie nie planuje opuszczać kraju. Zmiana ta ma duży związek z wojną w Ukrainie i związaną z nią niestabilnością gospodarczą. 

– Tworząc nasze zestawienie uwzględniliśmy szereg różnych kryteriów. Korzystaliśmy z wielu renomowanych źródeł takich jak US News & World Report czy Numbeo (największa na świecie baza danych na temat kosztów utrzymania), ponieważ wiemy, że mnóstwo państw cieszących się ogólnym dobrym poziomem życia – np. Szwecja, Singapur czy Belgia – cechuje się niewiarygodnie wysokimi kosztami utrzymania. A to może utrudnić obcokrajowcom przyjazd i start w nowym miejscu, zwłaszcza jeśli np. planują przeprowadzkę z całą rodziną. Staraliśmy się więc uwzględnić różne potrzeby – wyjaśnia Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Gdzie najlepiej się zarabia, a gdzie się najtaniej mieszka 

W zestawieniu najlepszych krajów do życia przoduje Szwecja, której oferowany poziom życia oceniono na maksymalne 100 punktów! Eksperci Preply docenili ten kraj ze względu na szeroki wybór ofert pracy, a także system edukacji i publiczny system opieki zdrowotnej. Zdecydowanym minusem, jeśli zarabiamy w złotówkach mogą być jednak wysokie ceny.

Na drugim miejscu znalazła się Kanada, oferująca wysoki poziom bezpieczeństwa, świetny poziom edukacji oraz przyjazny system opieki zdrowotnej. Koszty utrzymania w tym kraju różnią się w zależności od poszczególnych miast, ale ze znajomością języka angielskiego lub francuskiego mamy szansę na szybkie znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Trzecie miejsce to Dania. Choć przeprowadzka do tego kraju nie należy do najtańszych przygód, wysokie zarobki i ogólny poziom życia szybko wynagrodzą poniesione koszty. Preply uznało też Danię za jedno z państw najbardziej przyjaznych dla rodzin z dziećmi, przyznając jej w tej kategorii 97 na 100 możliwych punktów.

– W naszym rankingu wysoką pozycję zajmują kraje, w których życie jest dosyć kosztowne. W Szwecji czy Danii ceny są wysokie jak na portfel przeciętnego Polaka. Nie warto się tym jednak przejmować, gdyż w tych miejscach zarobki są naprawdę świetne. Często, aby dostać pracę, zwłaszcza w międzynarodowej korporacji, wystarczy wyłącznie znajomość angielskiego. Nie polecam jednak zamykania się na lokalny język, bo ten może nam otworzyć wiele nowych drzwi, Naukę najlepiej rozpocząć co najmniej kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką – radzi Sylvia Johnson z Preply.

Jeśli zależy nam na atrakcyjnych kosztach życia, to warto rozważyć Malezję. Średni miesięczny koszt utrzymania oszacowano tam na około 6,5 tys. złotych (dla czteroosobowej rodziny), a ogólną przystępność cenową oceniono na 92 punkty. Dla porównania – Szwecji przyznano w tej kategorii zaledwie jeden punkt. 

Stosunkowo tanie jest również życie w Turcji, Tajlandii oraz Portugalii. Najmniej korzystnie pod tym względem wypadają natomiast Dania, Singapur i Korea Południowa. Jak jednak zauważają specjaliści z Preply, wszystkie te kraje mogą się pochwalić wysokim rozwojem technologicznym i dostępnością ofert pracy od największych międzynarodowych gigantów korporacyjnych.

Gdzie jest Polska w rankingu

Gdzie w zestawieniu znalazła się Polska? Uplasowała się dopiero na 15. miejscu, ale wciąż wypadła lepiej niż większość naszych sąsiadów – na listę Top 20 nie trafiły np. Czechy, Słowacja i Litwa. Polska zdobyła wysokie noty za niskie ceny, atrakcje turystyczne, dynamicznie rozwijający się sektor IT i dobrą znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców. Najmniej punktów otrzymały nasz publiczny system opieki zdrowotnej (22) i system edukacji publicznej (36). Ogólny poziom życia oceniono na 49 punktów. 

Dużo lepszym wynikiem mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy w rankingu zajęły 6 miejsce, a tamtejszy poziom życia oceniono na 86 punktów. Wśród największych plusów mieszkania w Niemczech Preply wymieniło silną gospodarkę, wysoki poziom edukacji i przyjazny rynek pracy. W tej ostatniej kategorii Niemcy otrzymały maksymalną liczbę punktów. 

20 najlepszych krajów do życia według Preply:

  1. Szwecja
  2. Kanada
  3. Dania
  4. Holandia
  5. Australia
  6. Niemcy
  7. Nowa Zelandia
  8. Belgia
  9. Wielka Brytania
  10. Japonia
  11. Hiszpania
  12. Portugalia
  13. Włochy
  14. Singapur
  15. Polska
  16. Korea Południowa
  17. Malezja
  18. Turcja
  19. Chorwacja
  20. Tajlandia

* Zestawienie zostało przygotowane przez amerykańskich ekspertów, stąd brak obecności Stanów Zjednoczonych na liście.

Zobacz także: Ten benefit będzie hitem w 2024 roku? Zadba o dobrostan pracowników
Którzy politycy cieszą się największym zaufaniem społecznym? [BADANIE]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

REKLAMA

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

REKLAMA