REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT kasowy ochroni przed firmami, które nie płacą za faktury? Nowa możliwość dla prowadzących działalność gospodarczą w 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PIT kasowy, to nie ulga podatkowa, ale i tak ulży wielu najmniejszym firmom w zakresie bieżących obciążeń
PIT kasowy, to nie ulga podatkowa, ale i tak ulży wielu najmniejszym firmom w zakresie bieżących obciążeń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PIT kasowy to przywilej jakiego małe firmy od fiskusa nie dostały już dawno. Czy teraz przede wszystkim uratuje ich byt i poprawi płynność finansową, zdejmując znaczną część ryzyka związaną z niesolidnymi kontrahentami?

Oto wszystko co trzeba wiedzieć o tej nowej instytucji prawa podatkowego, by skorzystać na niej optymalnie.

REKLAMA

PIT kasowy: jaka korzyść podatkowa

PIT kasowy to zmiana w podatkach, na którą od dawna czekali przedsiębiorcy. Zwłaszcza w małych firmach konieczność zapłacenia podatku zaraz po wystawieniu faktury – gdy na pieniądze czeka się miesiącami lub nie wpływają one w ogóle – to uciążliwość blokująca rozwój a nawet z zwiększająca ryzyko prowadzenia działalności do poziomu z bankructwem włącznie.
Czy PIT kasowy uwolni z tego ryzyka, czy przede wszystkim stanowi ochronę przed niesolidnymi dłużnikami?

PIT kasowy: ulga czy tylko kredyt podatkowy

– Kasowy PIT nie jest ulgą podatkową, lecz pewnego rodzaju kredytem podatkowym. Jeśli kontrahent nie zapłaci za fakturę przez dwa lata, przedsiębiorca i tak będzie musiał uiścić podatek po upływie tego okresu – wyjaśnia Bartłomiej Bilski, dyrektor Departamentu Finansów w Krajowym Rejestrze Długów.
– Inaczej mówiąc: przedsiębiorca nie unika płatności podatku, lecz przesuwa ją w czasie do momentu otrzymania pieniędzy z przeprowadzonej transakcji. Ponadto kasowy PIT wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Przedsiębiorcy muszą informować swoje biuro księgowe o tym, które faktury zostały opłacone, co może rodzić dodatkowe koszty i formalności. Co ważne: metoda kasowa dotyczy wyłącznie przedsiębiorców i nie ma zastosowania w przypadku sprzedaży do konsumentów – dodaje Bartłomiej Bilski.

Kasowy PIT wsparciem dla małych przedsiębiorstw

REKLAMA

Ujmując rzecz najkrócej, kasowy PIT, czyli metoda kasowa w rozliczeniach podatkowych, to sposób rozliczania podatku dochodowego, który opiera się na dacie otrzymania zapłaty za wystawioną fakturę, a nie na dacie sprzedaży towaru lub usługi.
Umożliwia to odroczenie obowiązku zapłaty podatku dochodowego do chwili faktycznego wpływu środków od kontrahenta na konto przedsiębiorcy. Jest to szczególnie korzystne dla małych przedsiębiorstw, które borykają się z problemami płynności finansowej. Ale nie każdy będzie mógł z tego rozwiązania skorzystać. 

– Taką możliwość będą miały przede wszystkim małe przedsiębiorstwa, które w poprzednim roku, a więc aktualnie w 2024, odnotowały obrót poniżej miliona złotych lub dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą – wyjaśnia Bartłomiej Bilski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest kasowy PIT: niezbędnik metody kasowej

Podstawowa zasada rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) mówi, że obowiązek zapłaty przez przedsiębiorcę podatku dochodowego powstaje w momencie sprzedaży, czyli w chwili wydania towaru lub wykonania usługi (także częściowo). Nie może to nastąpić później niż wskazuje data wystawienia faktury albo uregulowania należności.

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca wystawił fakturę (musi to zrobić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży), musi ją ująć w przychodach firmy i odprowadzić podatek dochodowy, nawet jeśli kontrahent mu jeszcze nie zapłacił. Jednocześnie przedsiębiorca może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów fakturę za nabyte towary lub usługi, za które jeszcze nie zapłacił.
Kasowy PIT daje możliwość płacenia podatku dochodowego dopiero w momencie otrzymania od kontrahenta zapłaty za wystawioną fakturę.

Jeżeli skorzystasz z tego rozwiązania, nie będziesz musiał płacić podatku już w momencie wykonania usługi, dostawy towaru lub wystawienia faktury, lecz dopiero wtedy, kiedy otrzymasz zapłatę.
Taka sama zasada obowiązuje przy zaliczaniu w koszty uzyskania przychodów faktur zakupowych otrzymanych od kontrahentów, czyli możesz je ująć w kosztach uzyskania przychodów, dopiero jak zapłacisz za zakupiony towar lub usługę.

Kto może skorzystać z kasowego PIT
Z metody kasowego rozliczenia PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą:

  • opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym, na zasadach IP BOX, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • jeżeli przychody z działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł
  • jeżeli nie prowadzą ksiąg rachunkowych
  • jeśli złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze metody kasowej.
    Ważne! Z kasowego PIT nie mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej.
    Wybór kasowego PIT jest dobrowolny. Sam musisz ocenić, czy ta metoda rozliczenia podatkowego jest dla ciebie korzystna.

Jak wybrać kasowy PIT
Oświadczenie o wyborze metody kasowej złóż na piśmie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego roku podatkowego. Jeżeli otwierasz działalność w trakcie roku – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Natomiast jeśli zakładasz firmę w grudniu, złóż oświadczenie do końca roku.

Jeśli wybierzesz metodę kasową, masz obowiązek ją stosować przez cały rok podatkowy.
Twój wybór przechodzi na następne lata, chyba że do 20 lutego roku podatkowego zawiadomisz naczelnika urzędu skarbowego, że rezygnujesz z tej metody.

Jak stosować kasowy PIT.
Metoda kasowa PIT zakłada, że datą powstania przychodu jest dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień, w którym upływają dwa lata od dnia wystawienia faktury albo likwidacji działalności gospodarczej.
Oznacza to, że jeżeli wybierzesz metodę kasową rozliczenia PIT, po upływie dwóch lat od daty wystawienia faktury, lub w momencie likwidacji działalności, musisz zapłacić podatek, nawet jeśli kontrahent wciąż ci nie zapłacił.

Metodę kasową możesz zastosować wyłącznie do przychodów z transakcji z innym przedsiębiorcą, które są udokumentowane fakturami.
Metody kasowej PIT nie zastosujesz do przychodów z transakcji z podmiotem powiązanym z tobą, na przykład z firmą twojego małżonka albo spółką, w której masz ponad 5 procent udziałów, oraz takim, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tak zwanym raju podatkowym.
Kasowego rozliczenia PIT nie zastosujesz również do przychodów z tytułu zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli na przykład ze sprzedaży samochodu, budynku albo maszyny.

Ewidencja faktur.
Jeżeli wybierzesz kasową metodę rozliczenia PIT, musisz prowadzić ewidencję faktur, które dokumentują przychody rozliczane tą metodą.
Ewidencja musi zawierać datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności oraz datę uregulowania płatności.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS rozwiązuje sprawę wyroku TK z 4 czerwca 2024 r., żeby „utrzymać zaufanie obywateli wobec państwa”, ale zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i nikomu nie chce przyznać wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń

W dniu 14 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, MRPiPS przedstawiło rozwiązanie, jakie proponuje dla poszkodowanych emerytów, w kontekście rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20. Zostały opracowane założenia specustawy przeliczeniowej, która – pomimo, że jej celem (jak wskazuje sam resort) jest „uregulowanie kwestii dotyczącej stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w stosunku do osób ze wskazanych powyżej roczników w sposób pozwalający na utrzymanie zaufania obywatela do państwa” – zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i ponadto – dla nikogo nie przewiduje wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń.

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

REKLAMA

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Są zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa w kwietniu terminy wypłaty pieniędzy

Drożyzna w sklepach i coraz wyższe rachunki za prąd rujnują domowe budżety.   Niektórym coraz trudniej związać koniec z końcem, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się kilkoro dzieci.  Sytuację ratuje 800 plus.  Na ten zastrzyk gotówki rodzice czekają co miesiąc. Tymczasem w kwietniu zmienia się nieco harmonogram wypłat. Kiedy zatem można się spodziewać przelewów z ZUS na bankowe konta?

Nadchodzi podwyżka wieku emerytalnego. Ile wyniesie nowy ustawowy wiek emerytalny kobiet, a ile mężczyzn, od kiedy zmiany

Podwyżka wieku emerytalnego kobiet jest już przesądzona. Ale czy to wszystkie zmiany w emeryturach? Problemów jest tak wiele, że konieczna jest prawdziwa reforma a może nawet i rewolucja w systemie emerytalnym. Czy rząd się na nią zdecyduje i co zmieni w pierwszej kolejności?

Tyle co teraz za rok, zapłacisz co miesiąc gdy nowy podatek katastralny zastąpi obecny podatek od nieruchomości

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości, jaka to różnica? Zasadnicza. Danina dla fiskusa jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości a nie jej metrażu. Efekt jest taki, że za miesiąc fiskusowi z tego tytułu trzeba zapłacić nawet więcej niż teraz płaci się za cały rok.

REKLAMA

Będzie druga waloryzacja emerytur w 2025 roku, bo inflacja ciągle za wysoka. To byłaby ulga dla seniorów

W pierwszym kwartale 2025 inflacja wciąż ociera się o 5 procent, ale rosnące ceny żywności i kosztów utrzymania mogą sprawić, że w drugim kwartale przyspieszy. Wtedy realna stanie się druga waloryzacja emerytur. Jej warunkiem jest bowiem inflacja wyższa niż 5 procent w całym pierwszym półroczu danego roku.

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

REKLAMA