REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

By podwyższyć swoją emeryturę masz czas do końca lipca. Składkę na ubezpieczenie emerytalne możesz zmienić

Losy znacznej części składki na ubezpieczenie emerytalne zależą od przyszłego emeryta, jak więc zdecydować, by emerytura była jak najwyższa
Losy znacznej części składki na ubezpieczenie emerytalne zależą od przyszłego emeryta, jak więc zdecydować, by emerytura była jak najwyższa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura zależy od składek płaconych z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Co roku z dniem 1 czerwca waloryzowane są składki na emerytalnym subkoncie ZUS. Wtedy widać najbardziej jak ważne są dla wysokości przyszłej emerytury 7,3 proc. obecnego wynagrodzenia – inwestycyjna część składki emerytalnej. Co ważne – przyszły emeryt decyduje o jej losach.

9,91 proc. o tyle zwaloryzowane zostały składki na subkoncie w ZUS 1 czerwca 2024. To oznacza, że zaewidencjonowane na dzień 31 grudnia 2023 r. zgromadzone tam środki pochodzące z części obowiązkowej składki na ubezpieczenie emerytalne wzrosły właśnie o 9,91 proc.
Dla przykładu jeśli ktoś miał 100 tys. zł, teraz ma 109 910 zł plus oczywiście składki, które zaewidencjonowane zostały od 1 stycznia 2024.

REKLAMA

Jaką część składki emerytalnej można zainwestować zamiast składać na subkoncie z ZUS

Osoby urodzone po 1968 roku mają jeszcze miesiąc na decyzję, termin upływa 31 lipca a trzeba też pamiętać, że okno transferowe nie otwiera się co roku – gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej.
Mogą wybrać, czy całość będzie zapisywana na subkontach w ZUS, czy też przekazywana do OFE. To dobry moment, aby zainteresować się swoim zabezpieczeniem emerytalnym.
Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi obecnie 19,52% pensji brutto. Z tego 12,22% trafia na konto ubezpieczonego w ZUS, a 4,38% na jego subkonto w ZUS. Pozostałe 2,92% ubezpieczony może przeznaczyć na subkonto w ZUS lub na rachunek w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE).

Składka na ubezpieczenie emerytalne: kiedy konto OFE

REKLAMA

Rachunek w OFE posiadają osoby, które dołączyły do funduszy od 1999 roku i wpłacały na nie składki, z wyjątkiem obecnych emerytów. Nie wszyscy jednak regularnie wpłacają do OFE.
Obecnie składki do odprowadzają tylko osoby, które podczas okienka transferowego w 2014 i 2016 roku zdecydowały o dalszym przekazywaniu składek do funduszy, składając odpowiednie oświadczenie w ZUS.

Składki do OFE są dobrowolne. Osoby, które chcą wpłacać na swoje konto w OFE, mają dwie opcje. Mogą zdecydować się na to w ciągu czterech miesięcy od podjęcia pierwszej pracy lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Alternatywnie, wszyscy chętni mogą do 31 lipca br. wykorzystać tak zwane okno transferowe i złożyć w ZUS deklarację o przekazywaniu części składki do OFE. Osoby, które złożyły taką deklarację w 2014 i 2016 roku, nie muszą tego robić ponownie. Kolejne okno transferowe otworzy się za cztery lata.

Składka emerytalna: kto powinien skorzystać z okna transferowego

REKLAMA

– Obecne okno transferowe to dobra okazja do tego, by zainteresować się swoim zabezpieczeniem emerytalnym, sprawdzić, do jakiego OFE należymy, ile mamy tam środków, czy nasze dane osobowe są aktualne, kogo wskazaliśmy jako osobę uposażoną – wyjaśnia Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
– Warto również rozważyć składkowanie do OFE, ponieważ w ten sposób możemy zdywersyfikować ryzyko, a przy okazji wesprzeć polską gospodarkę i skorzystać z możliwości jakie daje rynek kapitałowy – dodaje ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OFE zajmują się gromadzeniem i inwestowaniem pieniędzy swoich członków. Razem z subkontem w ZUS tworzą II filar systemu emerytalnego. Na koniec maja br. aktywa OFE wynosiły niemal 228 miliardów złotych. Fundusze mają ponad 14,5 miliona członków, a średnia wartość rachunku to ponad 15 500 zł.
W ciągu dziesięciu lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE są stopniowo przenoszone do ZUS. Po pełnym transferze te środki są wykorzystywane do wyliczenia i wypłaty emerytury.
W przypadku śmierci członka OFE, jeśli zmarł będąc w związku małżeńskim, jego małżonek/małżonka otrzymuje połowę środków z rachunku zmarłego na swój rachunek w OFE. Warto wskazać osoby uposażone, które w razie śmierci otrzymają zgromadzone środki. W przeciwnym razie środki są dziedziczone na ogólnych zasadach.
Przy okazji warto dodać, że aby otrzymywać coroczne informacje o środkach na rachunku, członek OFE powinien informować fundusz o:

  • zmianie danych identyfikacyjnych i adresowych (np. nazwisko, numer dokumentu tożsamości, adres),
  • zmianie małżeńskich stosunków majątkowych,
  • zmianie danych teleadresowych osób uposażonych.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA