REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoto to najlepsza z bezpiecznych inwestycji, dlaczego można lokować oszczędności z gwarancją zachowania wartości kapitału i dużą szansą na zyski

Złoto jako lokata oszczędności najlepiej sprawdza się odkładane jako inwestycja długoterminowa, rezerwa, wtedy daje gwarancję minimum zachowania wartości kapitału
Złoto jako lokata oszczędności najlepiej sprawdza się odkładane jako inwestycja długoterminowa, rezerwa, wtedy daje gwarancję minimum zachowania wartości kapitału
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Teraz lokaty bankowe dają konkretne zyski z odsetek, ale to sytuacja nietypowa – zazwyczaj oprocentowanie lokat nie chroni nawet przed utratą wartości kapitału. A jak jest ze złotem? Eksperci pokazują na liczbach, że nawet jeśli bezpośrednio nie zarobi się na wzroście ceny, co się zdarza, to kapitału, mierzonego siłą nabywczą, nawet przez długie lata nic nie naruszy.

Dlatego w pewnej przenośni złoto jest określane jako pewna skarbonka z pieniędzmi na czarną godzinę.

REKLAMA

Złoto: czy nigdy nie traci na wartości?

REKLAMA

Jak tłumaczy Paweł Mazurek, członek Zarządu Mennicy Mazovia. złoto to aktywo, które najlepiej przenosi wartość pieniądza w czasie. Co to znaczy? Gdy 50 lat temu uncja kruszcu kosztowała kilkadziesiąt dolarów, to za około 10 uncji mogliśmy kupić samochód. Dzisiaj uncja złota kosztuje dwa tysiące dolarów i za 10 uncji złota również kupimy średniej klasy samochód.
Siła nabywcza złota pozostaje, więc zawsze taka sama, niezależnie od wojen czy gospodarczych zawirowań na świecie. Dlatego niezmiennie złoto to dobra inwestycja i ryzyko, że się na niej straci  jest niewielkie.
Praktycznie występuje wtedy gdy na różnicy w cenie chce się zarobić w krótkim czasie. Wtedy bowiem zawsze może być tak, że kupimy po maksymalnym kursie, a chcąc szybko je spieniężyć będziemy zmuszeni do sprzedaży po cenie niższej.

Całkiem inaczej wygląda to w przypadku innych inwestycji kapitałowych. Na przykład w akcje. Paweł Mazurek widzi to tak:
– W dzisiejszym, coraz bardziej cyfrowym, świecie, często lokujemy swoje pieniądze w wirtualnych inwestycjach. Zdarza się, że ludzie, którzy dziesięć lat temu inwestowali w akcje solidnej wówczas spółki, dziś nie mają dosłownie nic, bo firma zbankrutowała. Ich akcje, zapisane na serwerze, najzwyczajniej w świecie zostały wymazane.
Jeżeli ten sam człowiek kupiłby dziesięć lat temu złoto, to nawet gdyby notowania kruszca przez lata wahały się w górę i w dół, to zawsze na koniec dnia miałby coś fizycznego – złoto, które nie różni się niczym od złota sprzed 100, 200 czy 400 lat. To jest właśnie podstawowa zaleta tego błyszczącego kruszcu – podkreśla Paweł Mazurek.

Na zainteresowanie złotem wpływa przede wszystkim sytuacja na świecie. Wzrost popytu na ten kruszec widać, gdy na światowych rynkach pojawia się niepewność. Dobrym przykładem takiego momentu jest chociażby wybuch pandemii czy początek agresji Rosji na Ukrainę.
Z kolei w czasach pokoju, gdy nie mamy do czynienia z zawirowaniami geopolitycznymi czy gwałtowną inflacją, zainteresowanie kruszcem utrzymuje się na stabilnym poziomie. W takich czasach niewielu z nas myśli o zabezpieczaniu swojego majątku.

Złoto jako zabezpieczenie na czarną godzinę

– O złocie jako aktywie inwestycyjnym warto pamiętać niezależnie od tego, co dzieje się na świecie. Złota sztabka czy moneta może stanowić bowiem zabezpieczenie na czarną godzinę. Szczególnie dziś, gdy część z naszych inwestycji jest wirtualna, a sytuacja geopolityczna niepewna, warto lokować pieniądze nie tylko w bankach, lecz także w aktywach trwałych, takich jak właśnie metale szlachetne – mówi Paweł Mazurek.
– Duże zainteresowanie złotem zauważyliśmy w momencie, kiedy była galopująca inflacja. Wiele osób, które wcześniej lokowały swoje oszczędności w złocie, w momencie, kiedy były wysokie stopy procentowe i musieli płacić wysokie raty np. za kredyty hipoteczne, przychodziło do nas, żeby spieniężyć swoją inwestycję. Bardziej opłacało się im wtedy sprzedać złoto i spłacić kredyt, niż nadal kupować kruszec i płacić wysokie raty – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złoto: jak bezpiecznie inwestować

REKLAMA

Jak bezpiecznie inwestować w złoto? Przede wszystkim kupić kruszec u sprawdzonego dystrybutora. Takiego, który ma fizyczną siedzibę, który wystawi dowód sprzedaży i który jest wpisany na listę podmiotów akredytowanych przez Narodowy Bank Polski. W ten sposób unikniemy problemów przy odsprzedaży czy z Urzędem Skarbowym, który może się zwrócić do nas z prośbą o wykazanie pochodzenia naszego kruszcu.

– Złoto można kupić nie tylko w fizycznych punktach sprzedaży, lecz także na platformach online. Dziś już niemal każdy szanujący się dystrybutor złota jest obecny w kanale online – mówi Paweł Mazurek.
Internetowy proces sprzedażowy jest oczywiście odpowiednio zabezpieczony przed cyberatakami, a strony, na których dokonywana jest transakcja posiadają wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.
– Kupione w ten sposób złoto można odebrać osobiście w punkcie sprzedaży bądź zamówić dostawę pod wskazany adres. Taki e-zakup przyjedzie do nas kurierem w ubezpieczonej przesyłce. Tak samo, jak wtedy gdy w sklepie internetowym kupowalibyśmy na przykład rower – mówi Paweł Mazurek.

Bezpieczne inwestowanie w złoto, to również regularne kupowanie kruszca. Dzięki temu uśredniamy sobie cenę zakupu i, kolokwialnie mówiąc,  nie boli nas, kiedy cena złota gwałtownie wzrasta lub gwałtownie spada. Dodatkowo, złoto kupujmy za pieniądze, które nie będą nam potrzebne przez co najmniej rok. To jest wtedy najbardziej opłacalne, ponieważ złoto to inwestycja długoterminowa, która najwyższą stopę zwrotu przynosi dopiero po kilku latach – 10 lat temu uncja złota kosztowała w granicach 1 000 euro, teraz kosztuje około 2 400 euro.

Złoto: jednak nie dla wszystkich oszczędności

Złoto to bardzo dobra inwestycja – jest bezpieczną przystanią na niepewne czasy i skarbonką, w której można przechowywać pieniądze na czarną godzinę bez obawy o utratę ich wartości. Pamiętajmy jednak, że nie ma pewnych inwestycji a podstawą zasadą każdego inwestora powinna być dywersyfikacja kapitału.

– Mój znajomy góral z kolei twierdzi, że najlepiej trzymać jedną trzecią swojego dobytku w banku, jedną trzecią w ziemi i jedną trzecią pod ziemią. To z pewnością dobre rozwiązanie, szczególnie na czas pokoju – anegdotycznie podsumowuje ekspert.
W sytuacji niepewności geopolitycznej warto zrewidować podział naszego majątku na poszczególne aktywa. Złoto to bowiem jedno z najpewniejszych aktywów – odporne na inflacje, łatwo zbywalne oraz zajmujące mało miejsca. Właśnie dlatego warto zainwestować w ten kruszec więcej, gdy nad światowymi rynkami pojawiają się czarne chmury – dodaje Paweł Mazurek.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA