REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rządowy plan dla 800 plus ujawniony! Zamrożenie nominalnej wartości świadczenia jest już pewne, nie będzie waloryzacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rządowy plan dla 800 plus ujawniony! Zamrożenie nominalnej wartości świadczenia jest już pewne
Rządowy plan dla 800 plus ujawniony! Zamrożenie nominalnej wartości świadczenia jest już pewne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W planie wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu są zapisy dotyczące m.in. świadczeń 800 plus i Aktywny Rodzic, podatku VAT na żywność czy cen energii. Komisja Europejska wyraziła zgodę na polski plan wychodzenia z deficytu, chociaż Polska planuje ograniczać lukę w budżecie w sposób nierównomierny.

Świadczenia 800 plus i Aktywny Rodzic na długo mogą pozostać bez zmian. Tak wynika z rządowego planu, który trafił do Komisji Europejskiej. Wyjaśnijmy, że procedura nadmiernego deficytu została uruchomiona wobec Polski ze względu na wykraczający poza unijne reguły deficyt. W ramach tej procedury polski rząd zobowiązał się do obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB, zgodnie z zapisami traktatów UE, w ciągu czterech lat. Co zawiera polski plan wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu?

REKLAMA

Procedura nadmiernego deficytu - dwie rekomendacje KE dla Polski

REKLAMA

Komisja Europejska zaproponowała dwie rekomendacje dotyczące Polski. Zaleciła krajom członkowskim w Radzie UE zaakceptowanie tzw. średniookresowego planu budżetowego przyjętego przez polski rząd i wysłanego do Brukseli w październiku. Zgodnie z reformą reguł fiskalnych przeprowadzoną niedawno w UE, każdy kraj musi co cztery lata składać dokument, w którym pokazuje swoje plany budżetowe, reform i inwestycji.

Druga rekomendacja wobec Polski dotyczy samej procedury nadmiernego deficytu. KE również zaleciła krajom członkowskim przyjęcie zaproponowanej przez polski rząd ścieżki wychodzenia z deficytu (stolice są zaangażowane w kontrolowanie budżetów narodowych, niejako pilnując same siebie). Gdy ministrowie zaakceptują polskie założenia, ministerstwo finansów będzie zobowiązane do składania półrocznych raportów do Komisji. Pierwsze takie sprawozdanie ma zostać złożone w kwietniu 2025 r.

Polska ścieżka budżetowa odbiega od założeń. Mniejszy wysiłek w 2025 roku, później nadrabianie

REKLAMA

Polska ścieżka budżetowa – jak podkreśliła Komisja Europejska w wydanych zaleceniach – odbiega od założeń, ponieważ przewiduje nieliniowe wychodzenie z deficytu. W 2025 r. Polska dokona mniejszego wysiłku, ograniczając deficyt jedynie o 0,25 proc. PKB. Zalecany pułap wynosi co najmniej 0,5 proc. W kolejnych trzech latach Polska "nadrobi" tę różnicę, gdy redukcja będzie musiała wynieść powyżej 1 proc. PKB.

Komisja Europejska zaakceptowała polski plan pomimo odstępstw od założeń, bo wzięła pod uwagę zwiększone wydatki Polski na inwestycje obronne. Zgodnie z szacunkami KE w 2025 r. wzrosną one o 0,25 proc. PKB. Wydatki te są brane pod uwagę jako dodatkowe czynniki "łagodzące" i "uelastyczniające" podejście KE do cięć w budżecie. O uwzględnienie wydatków na obronność przy szacowaniu deficytu zabiegał polski rząd. Bruksela uwzględniła również współfinansowanie przez Polskę projektów z funduszy unijnych oraz wydatki na inwestycje realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Tu z kolei założony wzrost wydatków wyniesienie odpowiednio o 0,03 proc. i 0,16 proc. PKB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski plan zakłada redukcję deficytu poniżej ustanowionego w traktacie poziomu 3 proc. PKB w 2028 r. Oznacza to, że Polska może wyjść z procedury nadmiernego deficytu w 2029 r., po zrealizowaniu planu.

Zamrożenie świadczeń 800 plus i Aktywny Rodzic, likwidacja obniżonej stawki VAT na żywność i brak wsparcia dla cen energii

W planie rządowym wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu, który zaakceptowała Komisja Europejska, znajduje się szereg zobowiązań. Wymienia je na platformie "X" wieloletni rzecznik Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Adrian Biernacki, wskazując, że w planie chodzi m.in. o:

  • zamrożenie nominalnej wartości świadczeń na Rodzina 800 Plus i Aktywny Rodzic,
  • likwidację obniżonej stawki VAT na żywność,
  • wycofanie wsparcia państwa zw. z cenami energii,
  • systematyczny wzrost akcyzy.

"Plan rządzących zakłada, że dług publiczny z 49.6% PKB w 2023 r. wzrośnie do 61,2% (!) w 2028 roku. Plan zakłada wzrost inflacji z 3,6% w 2024 roku do 5,0% (!) w 2025 roku. Powyższe przewidywania rządzących dla 2025 r. są wyższe niż to, co przewidywała KE w czerwcu br. - 4.2%. Plan rządu zakłada również gorszą pozycję początkową niż przewidywała KE (w czerwcu br.). Saldo pierwotne strukturalne w planie wynosi -2,9% PKB (wobec -2,6% w założeniach KE), co wynika z niższych dochodów VAT i CIT oraz wyższych wydatków w pierwszych 3 kwartałach 2024" - pisze Adrian Biernacki.

Wiadomo już na pewno, co się stanie z waloryzacją 800 plus

"Wiemy co z 800 plus. Szczegóły planu PL wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu. Prawdopodobnie w styczniu zaakceptują go kraje UE. W kwietniu PL ma przesłać Brukseli pierwszy raport z jego realizacji" - pisze na platformie "X" korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Według niej w przyszłym roku nie będzie waloryzacji 800 plus, a w kolejnych trzech latach zwiększona zostanie akcyza na alkohol i tytoń.

"KE zaakceptowała plan PL wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu. PL jako jedyny kraj w tej procedurze ma zgodę, by zrobić mniejszy wysiłek fiskalny w przyszłym roku, a większy w kolejnych latach. KE uwzględniła pol wydatki na obronę. W-wa wykorzystała wszystkie możliwe wyjątki" - pisze korespondentka.

Najważniejsze informacje o świadczeniu dla rodzin 800 plus

Świadczenie 800 plus, czyli program „Rodzina 800+” to jedna z najważniejszych inicjatyw wsparcia finansowego dla rodzin w Polsce. Ma na celu pomoc w częściowym pokryciu kosztów związanych z wychowywaniem dzieci, w tym ich codzienną opieką, edukacją oraz zaspokajaniem potrzeb życiowych. Jest to rozwinięcie i kontynuacja wcześniejszego programu „Rodzina 500+”. Główne założenia programu:

  • świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko w rodzinie do ukończenia 18 roku życia, niezależnie od dochodów rodziny;
  • od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko, co oznacza zwiększenie wsparcia w porównaniu z wcześniejszą kwotą 500 zł.

Program obejmuje wszystkie rodziny, które wychowują dzieci, bez względu na liczbę dzieci czy ich kolejność w rodzinie. Dzięki temu jest uniwersalnym narzędziem wsparcia, które ma na celu poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin oraz stworzenie lepszych warunków do wychowywania młodego pokolenia.

Komplet: Fundacja rodzinna w praktyce + 108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o. i P.S.A

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalne oszczędności? Zaniżanie podatków może Cię kosztować znacznie więcej, niż myślisz!

Próba zaniżenia zobowiązań podatkowych to ryzyko, które może zrujnować Twoją firmę. Od potężnych kar finansowych, przez odpowiedzialność karną, aż po utratę reputacji i płynności finansowej – sprawdź, dlaczego uczciwe rozliczenia są jedyną bezpieczną drogą!

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenie wyznaczonym pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

REKLAMA

Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

REKLAMA

Czy można butelkować wodę wodociągową? Sąd administracyjny stawia sprawę jasno

Zdaniem sądu woda wodociągowa nie spełnia wymagań, by trafić do butelek. Tylko naturalne wody mineralne i źródlane gwarantują czystość i bezpieczeństwo, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konsumentów. Co zatem wybierać? Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości – sprawdź, dlaczego!

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

REKLAMA