REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ognisko na własnej działce – czy można dostać mandat?

czy można palić ognisko na działce w ogrodzie posesji rozpalać mandat
Czy można palić ognisko na własnej działce? Czy grozi za to mandat?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można palić ognisko na własnej posesji w ogrodzie? Kiedy mandat za ognisko będzie uzasadniony? Czy można palić gałęzie i liście na własnej działce? Gdzie bezpiecznie rozpalić ognisko w ogrodzie?
rozwiń >

Ognisko na działce – przepisy prawa

Czy można palić ognisko na własnej działce? Jakie są przepisy? Wyjaśniamy. Przede wszystkim nie ma kategorycznego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji. Istnieją jednak przepisy, do których należy się stosować. W przeciwnym razie, mandat za ognisko w ogrodzie jest jak najbardziej możliwy. 

REKLAMA

ognisko w ogrodzie czy można rozpalać palić mandat

 

Ognisko w ogrodzie - kiedy grozi mandat?

ShutterStock

Najważniejsze znaczenie w tym temacie ma Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zgodnie z którym w obiektach oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się. Zakazane jest w szczególności:

  • § 4 ust. 1 pkt 5 - rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu i żużla lub wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów 
  • § 41 ust. 3 - używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione, 
  • § 40 ust. 1 - w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w szczególności: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi).

Co więcej, w ustawie o lasach również zakazuje się palenia ogniska w odległości do 100 m od lasu. Jeśli ogród, działka znajduje się w tak bliskiej odległości od lasu, rozpalanie ogniska będzie nielegalne.

ognisko koło domu w ogrodzie na posesji działce w ogródku mandat czy można palić

 

Ognisko na własnej posesji a mandat

ShutterStock

Ognisko na własnej działce a zaśmiecanie miejsc publicznych

Jeśli rozpalamy ognisko w celach rekreacyjnych w ogrodzie koło domu, w miejscu bezpiecznym i zgodnym z przepisami przeciwpożarowymi, nie oznacza to, że nie możemy otrzymać mandatu. Ognisko poprzez emitowanie dymu i unoszenie się popiołu w powietrzu może mieć wpływ na przylegające do posesji tereny. W takich przypadkach zdarza się, że straż miejska lub policja przyznaje mandat w wysokości 500 zł na podstawie art. 145 § 1 Kodeksu wykroczeń. Przepis ten jest szeroko interpretowany przez stróżów prawa: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych. W przypadku tego wykroczenia można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego. Osoba odpowiedzialna za zaśmiecenie terenów publicznych przez ognisko może zostać zobowiązana do posprzątania.

Ognisko na własnej działce - gałęzie i suche liście

REKLAMA

Czy można palić na własnej działce gałęzie i suche liście? Już nie. Z tego względu, że gminy prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. Odpady zielone, tzw. bioodpady należy więc segregować i wystawiać w dniu zbiórki. Można też kompostować bioodpady na swojej posesji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach: Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, chyba że są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Takie spalanie nie może naruszać odrębnych przepisów.

Jaki mandat za ognisko w celu spalenia gałęzi i liści? Art. 191 ustawy o odpadach stanowi: Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Grzywna wynosi 500 zł, chyba że sprawa trafi do sądu. Wówczas grozi nawet grzywna w wysokości 5000 zł.

Ognisko na podwórku - ograniczenia

Rozpalając ognisko na własnym podwórku trzeba liczyć się z tym, aby zbyt duża ilość dymu i brzydkiego zapachu nie przeszkadzała sąsiadom. Swąd i dym to także immisje, a więc sąsiedzi mogą domagać się usunięcia tego typu nieprzyjemności. Co zrobić, aby temu przeciwdziałać? Po pierwsze, rozpalamy ognisko w miejscu najmniej uciążliwym dla sąsiadów, w bezpiecznej odległości od budynków. Po drugie, do rozpalenia ogniska używamy drewna opałowego lub kominkowego. Takie drewno ma niską wilgotność (poniżej 30%), co wpływa na mniejsze dymienie i swąd.

Art. 144. Kodeksu cywilnego: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

REKLAMA

Nie należy rozpalać ogniska w czasie wietrznej pogody. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się ognia i dymu na sąsiednie tereny. Wówczas np. rozpalanie ogniska przy drodze może wiązać się z interwencją policji ze względu na możliwe utrudnianie kierowcom widoczności. W taki dzień jest również większe prawdopodobieństwo na skargi sąsiadów. Dym z ogniska może przedostawać się nawet do środka zabudowań.

Nie powinno się palić ogniska, kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka i panuje susza. Brak opadów wysusza roślinność, a ognisko stwarza sytuację do łatwego zajęcia się ogniem przyległych terenów.

Gdzie bezpiecznie rozpalić ognisko w ogrodzie?

Zasady bezpiecznego rozpalania ogniska na działce:
1.    Wybierz miejsce w ogrodzie oddalone od roślinności, najlepiej minimum 6 metrów od drzew
2.    Przygotuj bezpieczny krąg ogniskowy, np. wyłożony kamieniami
3.    Odseparuj miejsce na ognisko np. wysypując piach, żwirek, wykładając kamieniami, betonowymi płytami czy cegłą
4.    Zadbaj o bliskość do źródła wody albo przygotuj kilkanaście litrów wody do ewentualnego gaszenia rozprzestrzeniającego się ognia
5.    Nigdy nie zostawiaj niewypalonego ogniska. Ugaś je przed odejściem i upewnij się, że nic się już nie żarzy.

czy można rozpalać ognisko na własnej posesji działce w ogrodzie mandat

 

Palenisko w ogrodzie

ShutterStock

Obecnie bardzo modne są gotowe paleniska ogrodowe. Wykonane są głównie ze stali i żeliwa. Paleniska należy umieścić w miejscu bezpiecznym z daleka od rzeczy łatwopalnych.

Podsumowanie

Można legalnie palić ognisko w celach rekreacyjnych na własnej działce, ale pod pewnymi warunkami. Pamiętać należy o przepisach przeciwpożarowych i immisjach. Natomiast rozpalanie ogniska w celu spalenia gałęzi i liści jest niedozwolone. Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, zaśmiecanie terenów publicznych i palenie bioodpadów grozi mandat.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

REKLAMA

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

REKLAMA

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA