REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje letni urlop w tym roku? Większość Polaków chce wydać na wypoczynek dwa tysiące złotych na osobę, ale czy to wystarczy

Sezon urlopowy o krok, ile w tym roku kosztuje letni wypoczynek
Sezon urlopowy o krok, ile w tym roku kosztuje letni wypoczynek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mimo wzrostu optymizmu finansowego rodaków, wakacyjne urlopy poza domem spędzić planuje niewiele więcej osób niż rok temu. Bariera finansowa, zwłaszcza w odniesieniu do kosztów zakwaterowania w miejscu urlopowego wypoczynku, wielu krzyżuje takie plany.

Za kwotę 1-2 tys. zł na osobę, na jaką może sobie pozwolić większość pracujących Polaków trudno zorganizować nawet tygodniowy wypoczynek poza domem.

REKLAMA

Letni urlop wypoczynkowy: chce wielu, ale większości nie stać

REKLAMA

Po okresie zimowych niesprzyjających temperatur i ograniczeń, myśl o wypoczynku nad morzem, w górach czy też wyjeździe za granicę staje się coraz bardziej atrakcyjna. Dodatkowo, wiosenne temperatury sprzyjają pierwszemu aktywnemu wypoczynkowi, a wiele atrakcji turystycznych rozpoczyna swoją działalność właśnie w tym okresie.

W tym roku ponad połowa (56 proc.) Polaków planuje wakacyjny wyjazd, jak wynika z najnowszego raportu „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania”. Z kolei mniej niż jedna trzecia (28 proc.) jest przekonana, że musi z niego zrezygnować.
Okazuje się, że na wakacje chce się wybrać więcej mężczyzn (65 proc.) niż kobiet (49 proc.). Spośród wszystkich grup wiekowych to czterdziestolatkowie najliczniej myślą o wakacyjnej wycieczce – deklaruje tak 64 proc. z nich. Dla porównania w grupie powyżej 60 roku życia takie plany ma 50 proc. ankietowanych. 

Urlop wypoczynkowy w wakacje: ile trzeba wydać na pobyt poza domem

REKLAMA

Niezależnie od planów, realizacja marzeń wyjazdowych wymaga nakładu finansowego. Budżet to kwestia, która ma znaczący wpływ na przebieg wakacji.
Brak funduszy wiąże się z koniecznością rezygnacji z wyjazdowej formy odpoczynku, a sama zasobność portfela decyduje o ta-kich aspektach jak środek transportu, nocleg, wyżywienie czy atrakcje.
Według badania Polacy najczęściej przeznaczają na wakacje między 1001 a 2000 zł na osobę, odpowiedziała tak ponad jedna piąta (22 proc.) ankietowanych. 18 proc. z nich wydaje między 2001 a 3000 zł na ten cel. Co ciekawe, co dziesiąty respondent podchodzi do kwestii oszczędnie i udaje mu się zamknąć w 900 zł w realizacji wakacyjnych potrzeb.
7 proc. Polaków wystarczy między 3001 a 4000 zł. Ten sam odsetek przeznaczy od 4001 do 5000 zł. Większe wydatki deklaruje marginalna część osób: 3 proc. Polaków zamierza wydać do 6000 zł, a 5 proc. będzie potrzebowała funduszy powyżej tej kwoty.

Jak komentuje Renata Wrzaskowska, ekspertka z Santander Consumer Banku, podczas wakacji liczymy się z wieloma wydatkami. Niektóre z nich są bardziej odczuwalne niż inne. Zdaniem blisko połowy badanych (48 proc.) najbardziej obciążającym kosztem podczas urlopu jest rezerwacja pokoju hotelowego lub apartamentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne duże kwoty przeznaczamy na jedzenie na mieście. Dla 14 proc. Polaków jest to jeden z głównych wydatków. Dodatkowo, niemal tyle samo (13 proc.) ankietowanych jako największy koszt wskazuje transport do miejsca docelowego. Jednak mimo rosnących cen, nie rezygnujemy z wyjazdów i w tym roku ponad połowa z nas planuje w pełni korzystać z wakacyjnego odpoczynku – mówi Renata Wrzaskowska.

Udany urlop w wakacje: większość oszczędza cały rok, w jaki sposób

Wyjazdy są dużym jednorazowym obciążeniem dla portfela. Dlatego wymagają wcześniejszego przygotowania finansowego. Część osób jest w stanie pokryć wakacyjne podróże z bieżących dochodów, inni przeznaczają na ten cel oszczędności lub korzystają ze wsparcia instytucji bankowych.
Okazuje się, że 6 na 10 ankietowanych (58 proc.) gromadzi finanse przeznaczone na ten cel na zwykłym koncie osobistym. Dosyć popularnym rozwiązaniem jest także rachunek oszczędnościowy, który pozwala na bezpieczne pomnożenie pieniędzy. Co ósmy (13 proc.) respondent korzysta z takiego rozwiązania. Decyduje się na to więcej kobiet (17 proc.) niż mężczyzn (9 proc.).
Kolejną strategią na powiększenie budżetu jest założenie lokaty, robi tak 8 proc. Polaków przed zaplanowanym wyjazdem. Jedynie 4 proc. skorzysta z karty kredytowej, a 3 proc. weźmie w tym czasie kredyt gotówkowy.

– Obecne ceny sprawiają, że łatwo przeciążyć swój budżet, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest rozłożenie na raty zakupów wakacyjnych i sprzętów niezbędnych podczas urlopu – radzi Renata Wrzaskowska z Santander Consumer Banku.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

REKLAMA

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

REKLAMA

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

REKLAMA