REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziś 15.08.2024 sklepy otwarte: Lidl, Biedronka, Żabka. Zaczął się długi weekend. Co z zakupami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Długi weekend nadciąga trzeba więc odwiedzić sklepy i odpowiednio się przygotować, zwłaszcza gdy potrzebne są zakupy na grilla
Długi weekend nadciąga trzeba więc odwiedzić sklepy i odpowiednio się przygotować, zwłaszcza gdy potrzebne są zakupy na grilla
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co z zakupami w długi weekend sierpniowy. Czy w czwartek 15 sierpnia wszystkie sklepy będą zamknięte. A niedziela 18 sierpnia – handlowa czy z zakazem handlu. Przygotowując się do spokojnego odpoczynku w weekend, trzeba o tym wiedzieć, by w ramach racjonalnego planowania rozsądnie zaplanować też zakupy.

Rozsądnie czyli tak, by wszystko było optymalnie świeże, a przede wszystkim nie trzeba było tracić czasu na stanie w kolejkach do kasy.

REKLAMA

Handel w długi weekend: kiedy będą otwarte sklepy a kiedy zakaz handlu

REKLAMA

Dla niektórych długi weekend zaczął się już w miniony piątek – idą oni szeroką ławą biorąc cztery dni wolnego mają dziewięciodniowy urlop – dla większości zacznie się w czwartek 15 sierpnia długi weekend czterodniowy, za cenę tylko jednego dnia wolnego – piątku 16 sierpnia.
Nie zmienia to faktu, że takie powszechne świętowanie, urlopowanie, weekendowanie – niezależnie od sedna dni wolnych oznacza duże komplikacje w organizacji życia codziennego, zwłaszcza zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia gdy ten czas spędzany będzie nie w formie obsługi hotelowej i restauracyjnej, ale we własnym zakresie. Z przyjmowaniem gości w przydomowym ogródku, albo na grillu organizowanym gdzieś na działkach.

15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Maryi Panny znane tez jako święto Matki Boskiej Zielnej. Jednocześnie jest to święto Wojska Polskiego. Przede wszystkim jednak – dzień ustawowo wolny od pracy. Handel pracuje więc na takich samych zasadach jak niedziela z zakazem handlu. W świąteczny czwartek raczej więc trzeba zapomnieć o dużych zakupach.
O te trzeba zadbać już teraz – najlepiej w okresie trzech dni od poniedziałku 12 sierpnia do środy 14 sierpnia. A ponieważ niedziela 11 sierpnia też była niedzielą niehandlową, objętą zakazem handlu, pewnie mało kto zrobił zapasy, które obejmowałyby kolejny weekend.

Zadanie jest tym trudniejsze, że kolejna niedziela – 18 sierpnia także jest objęta zakazem handlu. Choć sierpień i tak w kalendarzu handlowym jest miesiącem uprzywilejowanym, zlokalizowana jest w nim jedna z siedmiu przewidzianych na cały 2024 rok niedziel handlowych, to terminowo będzie nią dopiero ostatnia niedziela sierpnia – 25.08.2024.
Tymczasem wakacje powoli się kończą i już zaczyna się handlowy ruch przed rokiem szkolnym. Obejmuje on zresztą nie tylko sklepy z książkami i przyborami szkolnymi, odzieżą i obuwiem, ale kupujące rodziny idą tradycyjnie szerokim frontem – robiąc także zakupy w sklepach spożywczych czy drogeriach.
Wszystko to sprawia, że można się spodziewać w najbliższym czasie wzmożonego ruchu we wszystkich sklepach - zarówno hiper- i supermarketach, galeriach handlowych jak i w sieciach dyskontowych takich jak Biedronka, Lidl, Stokrotka, Kaufland, Dino, Aldi i innych.

Handel w czwartek 15.08.2024: jakie sklepy otwarte

Jak już o tym było, czwartek 15 sierpnia to święto – dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że handel pracuje jak w niedzielę objętą zakazem handlu. Otwarte więc będą jedynie sklepy nie zatrudniające formalnie pracowników, ale prowadzone przez właściciela z ewentualnym wsparciem członków najbliższej rodziny.
Dotyczy to także niektórych sklepów występujących pod szyldem Żabki czy Carrefour Express – jako franczyzowe są one własnością sprzedających, praktycznie funkcjonują wiec jak małe prywatne sklepy osiedlowe.
A jak to jest możliwe, że czynne są niektóre nawet całkiem duże Żabki? Własność może być w formie spółki cywilnej, a gdy jest kilku właścicieli – na dodatek wspieranych w święto przez członków rodziny – daje się zorganizować całkiem liczną obsługę potrzebną do funkcjonowania większego sklepu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długi weekend sierpniowy: jak czynne są sklepy w piątek i sobotę 16-17.08.2024

REKLAMA

Podczas gdy większość pracowników w Polsce w te dni będzie korzystać z długiego czterodniowego weekendu albo weekendu sobota-niedziela, pracownicy handlu, podobnie jak wielu innych branż usługowych, będą musieli stawić się w pracy. Sklepy w te dni pracować będą jak w każde inne dni powszednie, ewentualnie krócej w soboty – jeśli taki jest tradycyjny rozkład zajęć.
To dobra wiadomość szczególnie dla osób, które też zdecydują się na normalną pracę w czasie tego weekendu – bez problemu i zapewne większych kolejek będzie można zrobić zakupy w pełnym zakresie.

Handlowcy na pewno przygotują też specjalne oferty, bo skoro już sklepy muszą być czynne a spodziewany ruch będzie mniejszy niż zwykle, to trzeba specjalnych akcji, by na zakupy przyciągnąć osoby, które mają na to czas, ale nie do końca na wizyty w sklepach są zdecydowane.
Na pewno wiele też się będzie działo w galeriach handlowych i centrach handlowych, które są odpowiednikiem galerii w mniejszych miastach. Kto więc nie wyjeżdża, może zarezerwować sobie termin na atrakcyjne zakupy na piątek lub sobotę 16-17 sierpnia.

Niedziela 18.08.2024: handlowa czy z zakazem handlu

Zgodnie z informacją na początku tego artykułu, najbliższa niedziela jest niedzielą z zakazem handlu. Handlową będzie dopiero kolejna, 25.08.2024 r. kiedy to handel nastawia się na tradycyjny szczyt zakupowy spowodowany zbliżającym się nowym rokiem szkolnym.
To oznacza, że sklepy będą czynne na takich samych zasadach jak już omówione wyżej na okoliczność świątecznego czwartku 15 sierpnia.
Co ważne, bez ograniczeń czynne będą także piekarnie, cukiernie i lodziarnie oraz kwiaciarnie – także te, które zatrudniają pracowników. Oczywiście bez żadnych specjalnych ograniczeń wynikających z ustawy o zakazie handlu w niedzielę przez cały ten czas będą czynne wszystkie placówki gastronomiczne: od sprzedających hot-dogi i inne fast foody dostarczające zamówione jedzenie pod wskazany adres po ekskluzywne restauracje zapraszające klientów z najbardziej wyrafinowanymi potrzebami kulinarnymi.
Jak świętować uroczyście, a nie w plenerze, to wszak najlepiej pod zacnym gastronomicznym szyldem, na eleganckim obiedzie lub uroczystej kolacji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polakom wciąż za mało galerii handlowych

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polacy wciąż nie mają dość galerii handlowych. Tylko 36,4 proc. rodaków uważa, że tych obiektów jest za dużo.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

MRPiPS rozwiązuje sprawę wyroku TK z 4 czerwca 2024 r., żeby „utrzymać zaufanie obywateli wobec państwa”, ale zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i nikomu nie chce przyznać wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń

W dniu 14 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, MRPiPS przedstawiło rozwiązanie, jakie proponuje dla poszkodowanych emerytów, w kontekście rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20. Zostały opracowane założenia specustawy przeliczeniowej, która – pomimo, że jej celem (jak wskazuje sam resort) jest „uregulowanie kwestii dotyczącej stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w stosunku do osób ze wskazanych powyżej roczników w sposób pozwalający na utrzymanie zaufania obywatela do państwa” – zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i ponadto – dla nikogo nie przewiduje wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń.

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

REKLAMA

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Są zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa w kwietniu terminy wypłaty pieniędzy

Drożyzna w sklepach i coraz wyższe rachunki za prąd rujnują domowe budżety.   Niektórym coraz trudniej związać koniec z końcem, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się kilkoro dzieci.  Sytuację ratuje 800 plus.  Na ten zastrzyk gotówki rodzice czekają co miesiąc. Tymczasem w kwietniu zmienia się nieco harmonogram wypłat. Kiedy zatem można się spodziewać przelewów z ZUS na bankowe konta?

REKLAMA

Nadchodzi podwyżka wieku emerytalnego. Ile wyniesie nowy ustawowy wiek emerytalny kobiet, a ile mężczyzn, od kiedy zmiany

Podwyżka wieku emerytalnego kobiet jest już przesądzona. Ale czy to wszystkie zmiany w emeryturach? Problemów jest tak wiele, że konieczna jest prawdziwa reforma a może nawet i rewolucja w systemie emerytalnym. Czy rząd się na nią zdecyduje i co zmieni w pierwszej kolejności?

Tyle co teraz za rok, zapłacisz co miesiąc gdy nowy podatek katastralny zastąpi obecny podatek od nieruchomości

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości, jaka to różnica? Zasadnicza. Danina dla fiskusa jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości a nie jej metrażu. Efekt jest taki, że za miesiąc fiskusowi z tego tytułu trzeba zapłacić nawet więcej niż teraz płaci się za cały rok.

REKLAMA