REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziś 15.08.2024 sklepy otwarte: Lidl, Biedronka, Żabka. Zaczął się długi weekend. Co z zakupami

Długi weekend nadciąga trzeba więc odwiedzić sklepy i odpowiednio się przygotować, zwłaszcza gdy potrzebne są zakupy na grilla
Długi weekend nadciąga trzeba więc odwiedzić sklepy i odpowiednio się przygotować, zwłaszcza gdy potrzebne są zakupy na grilla
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co z zakupami w długi weekend sierpniowy. Czy w czwartek 15 sierpnia wszystkie sklepy będą zamknięte. A niedziela 18 sierpnia – handlowa czy z zakazem handlu. Przygotowując się do spokojnego odpoczynku w weekend, trzeba o tym wiedzieć, by w ramach racjonalnego planowania rozsądnie zaplanować też zakupy.

Rozsądnie czyli tak, by wszystko było optymalnie świeże, a przede wszystkim nie trzeba było tracić czasu na stanie w kolejkach do kasy.

REKLAMA

Handel w długi weekend: kiedy będą otwarte sklepy a kiedy zakaz handlu

REKLAMA

Dla niektórych długi weekend zaczął się już w miniony piątek – idą oni szeroką ławą biorąc cztery dni wolnego mają dziewięciodniowy urlop – dla większości zacznie się w czwartek 15 sierpnia długi weekend czterodniowy, za cenę tylko jednego dnia wolnego – piątku 16 sierpnia.
Nie zmienia to faktu, że takie powszechne świętowanie, urlopowanie, weekendowanie – niezależnie od sedna dni wolnych oznacza duże komplikacje w organizacji życia codziennego, zwłaszcza zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia gdy ten czas spędzany będzie nie w formie obsługi hotelowej i restauracyjnej, ale we własnym zakresie. Z przyjmowaniem gości w przydomowym ogródku, albo na grillu organizowanym gdzieś na działkach.

15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Maryi Panny znane tez jako święto Matki Boskiej Zielnej. Jednocześnie jest to święto Wojska Polskiego. Przede wszystkim jednak – dzień ustawowo wolny od pracy. Handel pracuje więc na takich samych zasadach jak niedziela z zakazem handlu. W świąteczny czwartek raczej więc trzeba zapomnieć o dużych zakupach.
O te trzeba zadbać już teraz – najlepiej w okresie trzech dni od poniedziałku 12 sierpnia do środy 14 sierpnia. A ponieważ niedziela 11 sierpnia też była niedzielą niehandlową, objętą zakazem handlu, pewnie mało kto zrobił zapasy, które obejmowałyby kolejny weekend.

Zadanie jest tym trudniejsze, że kolejna niedziela – 18 sierpnia także jest objęta zakazem handlu. Choć sierpień i tak w kalendarzu handlowym jest miesiącem uprzywilejowanym, zlokalizowana jest w nim jedna z siedmiu przewidzianych na cały 2024 rok niedziel handlowych, to terminowo będzie nią dopiero ostatnia niedziela sierpnia – 25.08.2024.
Tymczasem wakacje powoli się kończą i już zaczyna się handlowy ruch przed rokiem szkolnym. Obejmuje on zresztą nie tylko sklepy z książkami i przyborami szkolnymi, odzieżą i obuwiem, ale kupujące rodziny idą tradycyjnie szerokim frontem – robiąc także zakupy w sklepach spożywczych czy drogeriach.
Wszystko to sprawia, że można się spodziewać w najbliższym czasie wzmożonego ruchu we wszystkich sklepach - zarówno hiper- i supermarketach, galeriach handlowych jak i w sieciach dyskontowych takich jak Biedronka, Lidl, Stokrotka, Kaufland, Dino, Aldi i innych.

Handel w czwartek 15.08.2024: jakie sklepy otwarte

Jak już o tym było, czwartek 15 sierpnia to święto – dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że handel pracuje jak w niedzielę objętą zakazem handlu. Otwarte więc będą jedynie sklepy nie zatrudniające formalnie pracowników, ale prowadzone przez właściciela z ewentualnym wsparciem członków najbliższej rodziny.
Dotyczy to także niektórych sklepów występujących pod szyldem Żabki czy Carrefour Express – jako franczyzowe są one własnością sprzedających, praktycznie funkcjonują wiec jak małe prywatne sklepy osiedlowe.
A jak to jest możliwe, że czynne są niektóre nawet całkiem duże Żabki? Własność może być w formie spółki cywilnej, a gdy jest kilku właścicieli – na dodatek wspieranych w święto przez członków rodziny – daje się zorganizować całkiem liczną obsługę potrzebną do funkcjonowania większego sklepu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długi weekend sierpniowy: jak czynne są sklepy w piątek i sobotę 16-17.08.2024

REKLAMA

Podczas gdy większość pracowników w Polsce w te dni będzie korzystać z długiego czterodniowego weekendu albo weekendu sobota-niedziela, pracownicy handlu, podobnie jak wielu innych branż usługowych, będą musieli stawić się w pracy. Sklepy w te dni pracować będą jak w każde inne dni powszednie, ewentualnie krócej w soboty – jeśli taki jest tradycyjny rozkład zajęć.
To dobra wiadomość szczególnie dla osób, które też zdecydują się na normalną pracę w czasie tego weekendu – bez problemu i zapewne większych kolejek będzie można zrobić zakupy w pełnym zakresie.

Handlowcy na pewno przygotują też specjalne oferty, bo skoro już sklepy muszą być czynne a spodziewany ruch będzie mniejszy niż zwykle, to trzeba specjalnych akcji, by na zakupy przyciągnąć osoby, które mają na to czas, ale nie do końca na wizyty w sklepach są zdecydowane.
Na pewno wiele też się będzie działo w galeriach handlowych i centrach handlowych, które są odpowiednikiem galerii w mniejszych miastach. Kto więc nie wyjeżdża, może zarezerwować sobie termin na atrakcyjne zakupy na piątek lub sobotę 16-17 sierpnia.

Niedziela 18.08.2024: handlowa czy z zakazem handlu

Zgodnie z informacją na początku tego artykułu, najbliższa niedziela jest niedzielą z zakazem handlu. Handlową będzie dopiero kolejna, 25.08.2024 r. kiedy to handel nastawia się na tradycyjny szczyt zakupowy spowodowany zbliżającym się nowym rokiem szkolnym.
To oznacza, że sklepy będą czynne na takich samych zasadach jak już omówione wyżej na okoliczność świątecznego czwartku 15 sierpnia.
Co ważne, bez ograniczeń czynne będą także piekarnie, cukiernie i lodziarnie oraz kwiaciarnie – także te, które zatrudniają pracowników. Oczywiście bez żadnych specjalnych ograniczeń wynikających z ustawy o zakazie handlu w niedzielę przez cały ten czas będą czynne wszystkie placówki gastronomiczne: od sprzedających hot-dogi i inne fast foody dostarczające zamówione jedzenie pod wskazany adres po ekskluzywne restauracje zapraszające klientów z najbardziej wyrafinowanymi potrzebami kulinarnymi.
Jak świętować uroczyście, a nie w plenerze, to wszak najlepiej pod zacnym gastronomicznym szyldem, na eleganckim obiedzie lub uroczystej kolacji.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Pieniądze dla partii politycznych: czy zbiórki są legalne a wpłaty nielimitowane. Czy partie polityczne płacą podatek dochodowy

Partie polityczne finansowane są na kilka różnych sposobów. Mogą one uzyskiwać dochody z wykorzystaniem własnego majątku, jak również być finansowane przez Skarb Państwa. Mogą też liczyć na darowizny od prywatnych osób, ale na ściśle określonych zasadach.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Cyberpsycholog pilnie potrzebny w każdej firmie. Przestępcy cyfrowi atakują wykorzystując naiwność wielu pracowników

Cyberprzestępcy wyszukują nie tylko słabych punktów w zabezpieczeniach dostępu do zasobów informatycznych firmy. Wiedzą, że słabym punktem mogą być też ludzie – pracownicy, którzy nieświadomi zagrożenia działają według znanych schematów.

Edukacja finansowa 2024: porozmawiajmy o pieniądzach z przedszkolakiem, dajmy swobodę w zarządzaniu wydatkami i kieszonkowym nastolatkowi

W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 7 tysięcy osób w wieku od 14 do 18 lat, których łączne zobowiązania wynoszą 4,2 miliona złotych. Być może nie zaliczyliby falstartów finansowych już tak wcześnie gdyby doświadczyli edukacji finansowej.

Przejmij kontrolę nad sztuczną inteligencją – a AI w firmie. Jak w praktyce stosować przepisy AI Act

Przepisy regulujące korzystanie ze sztucznej inteligencji przez firmy, tak zwany AI Act, weszły w życie 1 sierpnia 2024 r. Ich celem jest wspieranie biznesu w odpowiedzialnym wdrażaniu oraz rozwoju AI, uwzględniając podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Świadczenie wspierające. Czy można pracować? [Kwoty 2024 i 2025]

Czy osoba niepełnosprawna otrzymująca świadczenie wspierające może podejmować dodatkowe zatrudnienie? Ile aktualnie wynosi świadczenie wspierające i od czego zależy jego wysokość? Co z czasem oczekiwania na decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia?

Liczba pszczół rośnie, a problemy z zapylaniem roślin i drzew oraz zagrożenia dla ekosystemu są coraz większe, dlaczego

Przekonanie, że pszczoły są zagrożone wyginięciem i ludzkości grozi śmierć głodowa doprowadziło do interwencji, która przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. W Polsce liczba pszczelarzy i pszczół się prawie podwoiła, a sytuacja jest gorsza niż przed laty. Pszczoła miodna to bowiem nie jedyny zapylacz.

REKLAMA