REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady kontroli w firmach: będzie ich mniej czy więcej. PIP zakwestionuje umowy zamiast sądu pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rząd nie ma klarownego stanowiska w sprawie kontroli w firmach - ma być ich mniej czy powinny być ostrzejsze  w 2025
Rząd nie ma klarownego stanowiska w sprawie kontroli w firmach - ma być ich mniej czy powinny być ostrzejsze w 2025
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spór o kontrole w firmach. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaczyna reformę i ośmiesza inną, która się jeszcze nawet nie zaczęła. Brak porozumienia między ministrami staje się specjalnością tego rządu. Nie jest to jednak śmieszne, ale skandaliczne, bo za pieniądze podatników. 

Najnowszy przykład to rzekoma reforma Państwowej Inspekcji Pracy, która ma ścigać przedsiębiorców korzystających z umów zleceń, podczas gdy jednocześnie przygotowywana jest ustawa deregulacyjna  z radykalnie odmiennym założeniem.

REKLAMA

W Ministerstwie Rozwoju kończą się prace nad utawą deregulacyjną, której ideą jak skończenie z podejrzliwością wobec przedsiębiorców.

W tym samym czasie ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mobilizuje Państwową Inspekcję Pracy do walki z umowami zlecenia, co zresztą jest tylko wstępem do zabicia m.in. freelanceringu w Polsce przez bezprecedensowe ozusowanie umów o dzieło.

Te ostatnie są zresztą od kilku lat pod stałą kontrolą – muszą być zgłaszane do specjalnego rejestru ZUS, potencjalne ndużycia są więc łatwe do ścigania. Cały kontekst nie pozostawia więc złudzeń co do prawdziwych intencji – ściąganie dodatkowej daniny przez pństwo jaką są nieuprawnione składki na obowiązkowe ubezpieczenia.
To w sumie takie samo patologiczne podejście do ściągania danin jak np. likwidowane właśnie obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne od sprzedaży składnika majątku trwałego.

Czy umowy zlecenia są obecnie poza kontrolą inspekcji pracy?

Akcja ministry Dziemianowicz-Bąk ma spotęgować wrażenie patologicznego wykorzystywania zleceń przez pracodawców do gnębienia zarobkujących, którzy powinni pracować wyłącznie na etatach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Będziemy pracować nad systemową reformą, która wzmocni państwową inspekcję pracy. W mojej ocenie powinna działać tak skutecznie jak policja, jak skarbówka, jak pogotowie ratunkowe. Kiedy widzimy, że na ulicy bandzior wyrywa komuś torebkę, to dzwonimy na policję, gdy jest wypadek, dzwonimy na pogotowie ratunkowe. Chciałbym, żeby każdy poszkodowany pracownik albo świadek łamania praw pracowniczych miał taki odruch, że kontaktuje się z PIP, a Inspekcja reaguje szybko, sprawnie i skutecznie-  mówiła dziennikarzom Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a te słowa dla fachowców są tak bulwersujące, że co do poziomu ich kompetencji nie wymagają żadnego komentarza.

Będą zmiany w kontrolach przedsiębiorców: co proponuje ministerstwo rozwoju

Równolegle o pierwszym pakiecie deregulacyjnym i dalszych pracach nad kształtowaniem przyjaznego prawa gospodarczego z przedsiębiorcami rozmawia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
 - Chcemy skończyć z atmosferą podejrzliwości państwa wobec przedsiębiorców i postawić na jakość stanowienia prawa gospodarczego - podkreślił minister Krzysztof Paszyk w trakcie konsultacji Polska Przedsiębiorców w Gdańsku.

Deregulacja to uproszczone przepisy oraz mniej obciążeń kontrolno-administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.

REKLAMA

Pierwszy pakiet deregulacyjny, który zawiera rozwiązania wpływające na zmniejszenie obciążeń dla firm, powstał w ramach dialogu z przedsiębiorcami. Można w nim znaleźć m. in. nowe zasady kontroli firm, usprawnienia w zakresie dialogu administracji z przedsiębiorcami oraz bardziej przejrzyste ramy tworzenia prawa gospodarczego, m. in. zasada one in, one out – wejście nowego przepisu musi powodować wycofanie innego.
Zmiany przepisów, nad którymi cały czas pracuje resort rozwoju mają ułatwić zakładanie i rozwijanie działalności gospodarczej.

Przygotowane w ramach pierwszego pakietu deregulacyjnego rozwiązania zostały pozytywnie ocenione przez przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, którzy jednocześnie podkreślali, że konieczne jest wprowadzenie kolejnych rozwiązań.

Pracodawcy pozytywnie oceniają skrócenie czasu kontroli z 12 do 6 dni, ale zwracają uwagę na kwestie ewentualnych interpretacji tego przepisu.
Przedsiębiorcy wskazywali na konieczność precyzji tworzonych przepisów, a tym samym ograniczenie możliwości ich interpretowania. Zwracali uwagę, że przepisy są zbyt skomplikowane lub są nieadekwatne do zmieniającej się rzeczywistości, co utrudnia im prowadzenie działalności gospodarczej.

Ideą, która przyświeca wprowadzaniu pakietu deregulacyjnego jest konieczność zwiększenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Chcemy skończyć z atmosferą podejrzliwości państwa wobec przedsiębiorców i postawić na jakość stanowienia prawa gospodarczego.
Czy jednak na skończenie z atmosferą podejrzliwości wobec przedsiębiorców pozwoli swoimi spektakularnymi akcjami Lewica?

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

REKLAMA

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

REKLAMA