REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milionom Polaków grozi kilka tysięcy kary, jeśli tego nie zrobią. O tym obowiązku nie można zapomnieć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Miliony Polaków muszą koniecznie wymienić ten dokument. Tym  którzy tego nie zrobią  grozi kilka tysięcy złotych kary
Bez dowodu osobistego nie sposób funkcjonować. Muszą go mieć wszyscy pełnoletni Polacy. Dokument jest wydawany na okres dziesięciu lat. To oznacza, że ci, którzy wyrobili go w 2025 roku, mają obowiązek wymiany dowodu na nowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szykuje się wielka wymiana dowodów osobistych i to już niebawem. Jak podaje resort cyfryzacji, w 2025 roku po nowy  dokument musie się zgłosić blisko 3,5 mln Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Bez dowodu osobistego nie sposób funkcjonować. Muszą go mieć wszyscy pełnoletni Polacy. Dokument jest wydawany na okres dziesięciu lat. To oznacza, że ci, którzy wyrobili go w 2025 roku, mają obowiązek wymiany dowodu na nowy. 

REKLAMA

Tylu Polaków musi wymienić dowód osobisty na nowy

REKLAMA

Jak wielu Polaków ruszy do urzędów?  Zapytał o to ministerstwo cyfryzacji serwis Business Insider.  Okazuje się, że  ważność straci blisko 3 mln 371 tys. dowodów osobistych.  W poprzednich latach dokumentów do wymiany było dużo mniej.  Liczba tracących ważność dokumentów wynosiła 2,1 oraz 2,7 mln – poinformował resort. 

Znacząca część tych, którzy obowiązku muszą dopełnić, to urodzeni w 1997 roku.  To właśnie oni dziesięć lat temu  wyrabiali swój pierwszy dowód. Z przekazanych przez ministerstwo danych wynika, że w 2015 roku zostało wydanych łącznie 4,8 mln dokumentów tożsamości.  Warto przypomnieć, że to właśnie dekadę temu dokumenty pojawiły się w  nowej odsłonie, bo usunięto z nich adres zameldowania, wzrost, kolor oczu i wzór podpisu.

Jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego?

Są dwa sposoby. Można to zrobić z w dowolnym urzędzie miasta czy  gminy i to niekoniecznie tam, gdzie mieszkamy albo przez internet, lub za pośrednictwem profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego. Wtedy jednak też trzeba się udać  do urzędu.

W sytuacji, kiedy  robimy to  przez internet, wniosek  należy uzupełnić o odciski palców i wzór podpisu. Te dane zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Od momentu złożenia wniosku online,  na wizytę w urzędzie mamy trzydzieści dni. Po tym terminie wniosek nie zostanie zrealizowany— podaje serwis gov.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy dowód, osobisty należy wyrobić jeszcze w kilku innych sytuacjach 

Chodzi o zmianę nazwiska czy wyglądu, na przykład po operacji plastycznej. Może się też zdarzyć, że  dowód został zagubiony, zniszczony lub skradziony. Jeszcze  inna okoliczność to unieważnienie w dowodzie certyfikatów. 

Kiedy dowód osobisty utraci ważność,  wniosek o wydanie nowego należy złożyć nie później niż trzydzieści  dni przed dniem wpisanym w dokumencie. 

Co jest potrzebne do wyrobienia nowego  dowodu osobistego?

Oprócz wniosku konieczne jest odpowiednie zdjęcie i dotychczasowy dowód lub paszport oraz opcjonalnie wzór podpisu osobistego, dokument podróżny w przypadku osób otrzymujących polskie obywatelstwo. Nowy dowód powinien być wydany maksymalnie trzydzieści dni od dnia złożenia wniosku.

Co grozi za  brak dowodu osobistego lub jeśli dokument jest nieważny? 

To kara ograniczenia wolności albo kara grzywny. Jej wysokość jest ustalana przez sąd i może wynieść nawet 5 tys. zł. Podobne sankcje są przewidziane  za przetrzymywanie cudzego dokumentu tożsamości lub niezwrócenie go w przypadku utraty obywatelstwa.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Darowizna w gotówce od matki: Skarbówka nie odpuszcza – liczy się forma przekazania środków

Choć darowizny między najbliższymi krewnymi często korzystają z pełnego zwolnienia z podatku, fiskus nie pozostawia miejsca na dowolność w ich dokumentowaniu. Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że nawet spełnienie podstawowych warunków, takich jak zgłoszenie darowizny w terminie i jej otrzymanie od członka rodziny, nie wystarczy, jeśli środki przekazano w gotówce. Taka forma – mimo zgłoszenia – może oznaczać konieczność zapłaty podatku.

REKLAMA