| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Świadczenia alimentacyjne są zwolnione od podatku do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Podatek należy zapłacić od odsetek, naliczanych od alimentów płaconych z opóźnieniem.

Oznacza to, że gdy alimenty otrzymuje starsze dziecko, to należy od nich zapłacić podatek.

W przypadku dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną alimenty korzystają ze zwolnienia od podatku bez względu na wiek takiego dziecka.

Należy podkreślić, iż wolne od podatku są wszystkie świadczenia alimentacyjne na dzieci (z uwzględnieniem kryterium wieku) bez względu na to, czy zostały zasądzone wyrokiem sądowym lub na podstawie ugody sądowej. Zwolnieniu podlegają zatem również alimenty wypłacane przez rodzica na rzecz dziecko dobrowolnie.

Jeżeli dziecko otrzymuje alimenty z opóźnieniem, to od naliczonych i otrzymanych odsetek należy zapłacić podatek, nawet jeżeli odsetki naliczane są od alimentów podlegających zwolnieniom.

Zobacz również: Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, czyli obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Oznacza to, że do alimentacji zobowiązani są rodzice dziecka oraz jego dziadkowie, a także rodzeństwo dziecka.

W pierwszej kolejności obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka. Dopiero w przypadku braku rodziców oraz gdy nie są w stanie czynić zadość swemu obowiązkowi lub uzyskanie od nich na czas potrzebnych środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami., obowiązek alimentacyjny przechodzi na zobowiązanych w dalszej kolejności: tj. dziadków oraz rodzeństwo dziecka.

Ponadto w szczególnych okolicznościach obowiązek alimentacyjny ciąży także na ojczymie i macosze swojego pasierba.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podarku dochodowym od osób fizycznych

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świadczenia alimentacyjne są zwolnione od podatku do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Podatek należy zapłacić od odsetek, naliczanych od alimentów płaconych z opóźnieniem.
Świadczenia alimentacyjne są zwolnione od podatku do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Podatek należy zapłacić od odsetek, naliczanych od alimentów płaconych z opóźnieniem.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »