reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Świadczenia przyznawane uczniom w formie stypendium szkolnego czy zasiłku szkolnego są zwolnione od podatku. Podobnie jest z pomocą otrzymaną w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia pomocy materialnej dla uczniów pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni, przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty są wolne od podatku dochodowego.

Stypendium szkolne

Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie mogą otrzymywać stypendium szkolne. Jest ono przeznaczone na zakup podręczników i innych pomocy szkolnych.

Warunkiem otrzymania stypendium jest spełnianie kryterium dochodowego, określonego w ustawie pomocy społecznej, tj. 351 zł na osobę w rodzinie. Wniosek o stypendium mogą złożyć rodzice ucznia, a także dyrektor szkoły.

Nie mogą otrzymać stypendium uczniowie, którzy otrzymują inne stypendia ze środków publicznych w kwocie przekraczającej 1820 zł rocznie oraz uczniowie umieszczeni w instytucji zapewniającej im całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej.

Zobacz również: Stypendium szkolne

Zasiłek szkolny może otrzymać uczeń znajdujący się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek może być przyznawany raz lub kilka razy w roku. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w ciągu dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

Wysokość przyznanego świadczenia nie może jednorazowo przekroczyć kwoty stanowiącej pięciokrotność miesięcznego zasiłku rodzinnego przyznawanego na dziecko w wieku powyżej 5 a do ukończenia 18 lat.

Stypendia naukowe i sportowe

Szkoła może najzdolniejszym uczniom wypłacać stypendia za osiągnięcia w nauce lub w sporcie. Wysokość stypendium określa dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej. Nie może ona jednak jednorazowo przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność zasiłku rodzinnego dla dziecka w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat.

Zobacz również: Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Zwrot kosztów przejazdu do szkoły

Z podatku zwolniony jest również zwrot kosztów przejazdu uczniów do szkoły. Chodzi tu sytuacje, gdy droga ucznia do szkoły przekracza 3 km w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km w przypadku dzieci uczęszczających do klas Vi VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Obowiązkiem gminy w takiej sytuacji jest zapewnienie uczniom bezpłatnego transportu i opieki podczas przejazdu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.

Zwolniona z podatku jest również pomoc materialna udzielona rodzicom na zakup podręczników szkolnych w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Zobacz również: Czym jest wyprawka szkolna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama