REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Wioleta Matela
Stypendium szkolne i zasiłek szkolny są zwolnione od podatku.
Stypendium szkolne i zasiłek szkolny są zwolnione od podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia przyznawane uczniom w formie stypendium szkolnego czy zasiłku szkolnego są zwolnione od podatku. Podobnie jest z pomocą otrzymaną w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia pomocy materialnej dla uczniów pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni, przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty są wolne od podatku dochodowego.

REKLAMA

Stypendium szkolne

Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie mogą otrzymywać stypendium szkolne. Jest ono przeznaczone na zakup podręczników i innych pomocy szkolnych.

Warunkiem otrzymania stypendium jest spełnianie kryterium dochodowego, określonego w ustawie pomocy społecznej, tj. 351 zł na osobę w rodzinie. Wniosek o stypendium mogą złożyć rodzice ucznia, a także dyrektor szkoły.

Nie mogą otrzymać stypendium uczniowie, którzy otrzymują inne stypendia ze środków publicznych w kwocie przekraczającej 1820 zł rocznie oraz uczniowie umieszczeni w instytucji zapewniającej im całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej.

Zobacz również: Stypendium szkolne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasiłek szkolny może otrzymać uczeń znajdujący się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek może być przyznawany raz lub kilka razy w roku. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w ciągu dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

Wysokość przyznanego świadczenia nie może jednorazowo przekroczyć kwoty stanowiącej pięciokrotność miesięcznego zasiłku rodzinnego przyznawanego na dziecko w wieku powyżej 5 a do ukończenia 18 lat.

Stypendia naukowe i sportowe

Szkoła może najzdolniejszym uczniom wypłacać stypendia za osiągnięcia w nauce lub w sporcie. Wysokość stypendium określa dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej. Nie może ona jednak jednorazowo przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność zasiłku rodzinnego dla dziecka w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat.

Zobacz również: Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Zwrot kosztów przejazdu do szkoły

Z podatku zwolniony jest również zwrot kosztów przejazdu uczniów do szkoły. Chodzi tu sytuacje, gdy droga ucznia do szkoły przekracza 3 km w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km w przypadku dzieci uczęszczających do klas Vi VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Obowiązkiem gminy w takiej sytuacji jest zapewnienie uczniom bezpłatnego transportu i opieki podczas przejazdu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.

Zwolniona z podatku jest również pomoc materialna udzielona rodzicom na zakup podręczników szkolnych w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Zobacz również: Czym jest wyprawka szkolna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA