Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Wioleta Matela

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia przyznawane uczniom w formie stypendium szkolnego czy zasiłku szkolnego są zwolnione od podatku. Podobnie jest z pomocą otrzymaną w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia pomocy materialnej dla uczniów pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni, przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty są wolne od podatku dochodowego.

REKLAMA

Stypendium szkolne

Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie mogą otrzymywać stypendium szkolne. Jest ono przeznaczone na zakup podręczników i innych pomocy szkolnych.

Warunkiem otrzymania stypendium jest spełnianie kryterium dochodowego, określonego w ustawie pomocy społecznej, tj. 351 zł na osobę w rodzinie. Wniosek o stypendium mogą złożyć rodzice ucznia, a także dyrektor szkoły.

Nie mogą otrzymać stypendium uczniowie, którzy otrzymują inne stypendia ze środków publicznych w kwocie przekraczającej 1820 zł rocznie oraz uczniowie umieszczeni w instytucji zapewniającej im całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej.

Zobacz również: Stypendium szkolne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasiłek szkolny może otrzymać uczeń znajdujący się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek może być przyznawany raz lub kilka razy w roku. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w ciągu dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie zasiłku.

Wysokość przyznanego świadczenia nie może jednorazowo przekroczyć kwoty stanowiącej pięciokrotność miesięcznego zasiłku rodzinnego przyznawanego na dziecko w wieku powyżej 5 a do ukończenia 18 lat.

Stypendia naukowe i sportowe

Szkoła może najzdolniejszym uczniom wypłacać stypendia za osiągnięcia w nauce lub w sporcie. Wysokość stypendium określa dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej. Nie może ona jednak jednorazowo przekroczyć kwoty stanowiącej dwukrotność zasiłku rodzinnego dla dziecka w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat.

Zobacz również: Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Zwrot kosztów przejazdu do szkoły

Z podatku zwolniony jest również zwrot kosztów przejazdu uczniów do szkoły. Chodzi tu sytuacje, gdy droga ucznia do szkoły przekracza 3 km w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych oraz 4 km w przypadku dzieci uczęszczających do klas Vi VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Obowiązkiem gminy w takiej sytuacji jest zapewnienie uczniom bezpłatnego transportu i opieki podczas przejazdu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.

Zwolniona z podatku jest również pomoc materialna udzielona rodzicom na zakup podręczników szkolnych w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Zobacz również: Czym jest wyprawka szkolna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Agitacja wyborcza

  Agitację wyborczą mogą prowadzić komitety wyborcze i wyborcy. Nie zawsze jest ona jednak dozwolona. Jak przepisy regulują prowadzenie agitacji wyborczej? 

  Sondaż wyborczy po Marszu Miliona Serc. PiS traci szanse na rządzenie! Tylko 5 ugrupowań w Sejmie

  Najnowszy sondaż wyborczy został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "DGP"  2 października - a więc już po Marszu Miliona Serc. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami. Sondaż ten pokazuje, że nawet ewentualna koalicja z Konfederacją nie da PiS większości, czyli minimum 231 z 460 mandatów.

  Cisza wyborcza

  Cisza wyborcza jest pojęciem, które wzbudza wiele wątpliwości. Warto jednak wiedzieć jak została uregulowana w przepisach i kiedy obowiązuje.

  M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

  Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

  REKLAMA

  Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

  Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

  Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

  Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

  Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

  Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  REKLAMA

  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  REKLAMA