| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Jak przygotować pozew o alimenty?

Jak przygotować pozew o alimenty?

Obowiązek alimentacyjny pozwala na zapewnienie środków utrzymania członkom rodziny, którzy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich życiowych potrzeb. Aby uzyskać alimenty należy złożyć pozew we właściwym sądzie.

Przedstawiamy kolejne etapy uzyskania alimentów. Jednocześnie wskazujemy, na co należy uważać wnosząc do sądu pozew o alimenty.

Krok 1: Określenie sądu

 W pozwie o należy wskazać właściwy sąd, do którego pozew jest kierowany. Sądem właściwym jest sąd rejonowy. Wystarczające jest podanie sądu rejonowego, jego siedziby (czyli miasta, w którym się znajduje) oraz wydziału, w którym sprawa będzie rozpatrywana.

169,00 złAlimenty

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Pozew o alimenty można wnieść do sądu rejonowego:

  • w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania,
  • według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli np. dziecka.

Wybór sądu należy do powoda. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w kraju, powództwo należy wytoczyć wyłącznie według miejsca zamieszkania powoda. Powód może dochodzić alimentów przed sądem polskim także wtedy, kiedy zobowiązany do alimentów mieszka za granicą.

POBIERZ: Wzór pozwu o alimenty.

Krok 2: Wskazanie powoda

W pozwie należy wskazać osobę powoda, czyli tę która wnosi o zasądzenie alimentów. Osobą uprawnioną do wystąpienia z powództwem o alimenty dla dziecka będzie zawsze ono samo i na jego rzecz należy je zasądzać. Natomiast reprezentować je będzie jego przedstawiciel ustawowy (jedno z rodziców, opiekun). W związku z tym ta osoba powinna być wymieniona jako działająca w imieniu dziecka.

Jeżeli matka dochodzi alimentów w imieniu swojego małoletniego dziecka, w pozwie musi skazać że powodem jest dziecko, a nie ona. Gdy nie określi dziecka, jako powoda sąd może odrzucić pozew.

Krok 3: Wskazanie pozwanego

W prawidłowo napisanym pozwie musi się znaleźć zapis określający pozwanego, czyli osobę, od której domaga się alimentów. Należy podać jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

 Zobacz również: Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy?

Krok 4: Wnioski

W pozwie o alimenty musi znaleźć się żądanie, aby sąd zasądził określoną kwotę alimentów, płatnych miesięcznie. Ponadto należy wskazać dzień, od którego alimenty mają być płacone co miesiąc.

Pozostałe wnioski mogą zostać zamieszczone według uznania. W pozwie można zawrzeć wniosek o zasądzenie od pozwanego kosztów procesu lub wnioski o wezwanie konkretnych świadków. W przypadku alimentów warto wnieść o nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności wyrokowi.

Krok 5: Uzasadnienie

W uzasadnieniu pozwu o alimenty należy wskazać, że pozwany ma możliwości zarobkowe i majątkowe, aby ponieść koszty obowiązku alimentacyjnego. Należy także wskazać, że osoba wnosząca pozew nie ma żadnego majątku, z którego mogłoby czerpać dochód zapewniający mu pokrycie kosztów jego utrzymania. Każda z okoliczności musi być poparta konkretnym dowodem, np. zeznaniami świadków, dokumentami.

Zobacz również: Egzekucja alimentów krok po kroku

Krok 6: Załączniki

Wszystkie dokumenty, na jakie powołamy się w pozwie muszą zostać wymienione w spisie załączników.

Do pozwu koniecznie też trzeba dołączyć jego odpis dla strony pozwanej oraz kserokopie załączników.

Krok 7: Podpis

Pozew o alimenty należy podpisać własnoręcznie. Pozew niepodpisany nie zostanie rozpoznany przez sąd.

Krok 8: Opłaty

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest zwolniona od kosztów sądowych.

Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem 3 lat, można zatem dochodzić nie tylko bieżących, ale także zaległych alimentów.

Zadaj pytanie na FORUM

avatar

2014-02-10 12:58 Zgłoś

mam troje dzieci , czy muszę na każde dziecko składać pozew o alimenty , czy na wszystkie troje mogę złożyć jeden pozew

avatar

2014-02-10 12:58 Zgłoś

mam troje dzieci , czy muszę na każde dziecko składać pozew o alimenty , czy na wszystkie troje mogę złożyć jeden pozew

avatar

2013-09-16 21:45 Zgłoś

Jestem w trzecim miesiącu ciąży, mam 6 - letniego syna. Oprócz tego niestety jestem chora psychicznie - zaburzenie schizoafektywne, leczone dosyć skutecznie od 7 lat. Mąż wczoraj od nas odszedł, od długiego czasu szukał pretekstu do tego postępku, dawał mi od lat wyraźnie odczuć, że mnie nienawidzi, właściwie to życie z nim było gehenną. Mąż prowadzi sporą firmę, ale oczywiście wykazuje się ciągłymi stratami, jak to w sektorze budowlanym... Dla siebie pieniądze zawsze miał; na dom wyłuskiwał z trudem. ja ze względu na swoją chorobę nie pracuję (nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne powoduje rzuty choroby). Czy w przypadku pozwu o alimenty mam wystąpić dla syna, a co z ciążą? Chcę urodzić zdrowe dziecko, muszę się dobrze odżywiać, chodzić do lekarzy (ginekolog, psychiatra), mój 6 - latek rośnie, potrzebuje ubrań, butów, właściwej diety, musimy opłacać rachunki (prąd, woda, gaz, kanalizacja, śmieci, telefony, internet, tv(internet i tv najniższe abonamenty po kilkanaście pln), w zerówce jest sporo dodatkowych opłat typu ubezpieczenia, komitety, nie mówiąc o opłatach stricte za przedszkole, paliwo do samochodu (szkoła, w której jest zerówka jest o kilka km od domu, dziecko trzeba dowozić autem(samochód udostępnia moja mama), zbliża się zima, trzeba kupić węgiel, żeby ogrzać dom, mogłabym tak jeszcze długo wyliczać:( co ja mam zrobić?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem Infor.pl »