| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności

Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia. Powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.

Kodeks postępowania cywilnego wskazuje podstawy, na podstawie których dłużnik może wystąpić o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności. Może to uczynić, gdy:
1) przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;
2) po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie;
3) małżonek, przeciwko któremu sąd nadał klauzulę wykonalności wykaże, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi nie należy się, przy czym małżonkowi temu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Jeżeli podstawą egzekucji jest tytuł pochodzący od organu administracyjnego, do stwierdzenia, że zobowiązanie wygasło lub nie może być egzekwowane, powołany jest organ, od którego tytuł pochodzi.

Pan Jan H. co miesiąc uiszcza na rzecz swojej córki alimenty, wpłacając określoną sumę na rachunek bankowy jej matki. Ta jednak twierdzi, że od wielu miesięcy nie otrzymuje należnych dziecku świadczeń. Wobec tego złożyła u pracodawcy Pana Jana H. wniosek o egzekucję alimentów dołączając wyrok opatrzony klauzulą wykonalności.

W takiej sytuacji Pan Jan H. może żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności, podnosząc, iż spełnił świadczenie.

Zobacz również: Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy?

Z powództwem o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności występuje dłużnik przeciw wierzycielowi.

Powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Jeżeli egzekucji jeszcze nie wszczęto, wówczas miejscowo właściwym jest sąd właściwości ogólnej dłużnika.

Powództwo można wytoczyć najwcześniej od chwili uprawomocnienia się tytułu wykonawczego. Po wyegzekwowaniu należności w całości powództwo nie może być skutecznie wniesione.

W pozwie należy wskazać dokładnie, jakiego tytułu wykonawczego dotyczy powództwo oraz w jakim zakresie domagamy się pozbawienia wykonalności.

W powództwie należy przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie przysługują dłużnikowi pod rygorem utraty prawa doi ich powołania w dalszym postępowaniu.

Na wniosek powoda sąd może zabezpieczyć powództwo przez zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Zobacz również serwis: Alimenty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK