Początek roku szkolnego i brak alimentów - jak odzyskać pieniądze?
02 wrz 2022
Szybko rosnące koszty są obciążeniem nawet dla gospodarstw domowych utrzymywanych przez dwoje rodziców. W przypadku osób, które wychowują swoje pociechy w pojedynkę, może się okazać, że przekraczają ich możliwości finansowe – zwłaszcza, gdy nie mogą wyegzekwować od byłego partnera lub partnerki zasądzonych alimentów.
Matki stanowią 6 proc. dłużników alimentacyjnych [BADANIE]
26 maja 2022
Dane zgromadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor umożliwiają stworzenie swoistego portretu tzw. „alimenciarza”. Kim jest „typowy” dłużnik alimentacyjny?
Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów
20 sty 2022
Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.
Informacje o długach alimentacyjnych w rejestrach BIG - zmiany
03 sty 2022
Zmiany, które weszły w życie 29 grudnia 2021 r. spowodują, iż informacje o długach alimentacyjnych starsze nić 6 lat nie będą już usuwane z rejestrów BIG.
Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]
16 wrz 2021
W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.
Długi alimentacyjne - jak odzyskać pieniądze od byłego partnera?
26 sie 2021
Istnieje kilka sposobów na to, jak skutecznie domagać się od byłego partnera należnych środków. Jakich?
Rekordowe zaległości alimentacyjne
29 cze 2021
Zaległości alimentacyjne wynoszą już rekordowe 13 mld zł. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej wskazuje, iż większość alimenciarzy zalega z płatnościami nie tylko na dzieci.
Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni
02 cze 2021
Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?
Dłużnicy alimentacyjni rzadko kupują prezenty [BADANIE]
01 cze 2021
Na prezenty od dłużników alimentacyjnych, choćby przy specjalnych okazjach, trudno liczyć. Tak wynika z badań przeprowadzonych pod patronatem Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci, wśród obserwatorów funpage’u Odzyskuj Alimenty, należącym do BIG InfoMonitor.
Krajowy Rejestr Zadłużonych w 2021 roku
03 mar 2021
Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć jeszcze w 2021 roku. Jak będzie działał? Czy obejmie dłużników alimentacyjnych? Oto najważniejsze informacje.
Upadłość a alimenty
09 lis 2020
Z chwilą ogłoszenia upadłości obowiązek alimentacyjny ciążący na upadłym nie wygasa, a nadal obciąża osobę upadłego. W jaki sposób oraz w jakim zakresie zaspokajane są alimenty po ogłoszeniu upadłości? Czy zobowiązania alimentacyjne płaci syndyk?
Zatrudnianie alimenciarza - zmiany w Kodeksie pracy w 2020 r.
23 lip 2019
1 grudnia 2020 r. wejdzie w życie nowy przepis Kodeksu pracy, przewidujący kary za zatrudnianie "na czarno" alimenciarzy unikających ewentualnej egzekucji. Co grozi pracodawcom?
Nawet 50 procent diety kierowcy na poczet zaległych alimentów
03 lip 2019
Dotychczas diety kierowców były wyłączone z zajęcia komorniczego. Po zmianach wprowadzonych do Kodeksu postępowania cywilnego egzekucji na zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów nie podlega jedynie 50 procent diet.
Odpowiedzialność pracodawcy za potrącenia z tzw. pakietu alimentacyjnego - zmiany w 2020 r.
19 cze 2019
Pracodawcy nielegalnie zatrudniający dłużników alimentacyjnych, co uniemożliwia dochodzenie alimentów od tych osób, będą ponosić wyższą odpowiedzialność z tego tytułu. Od 1 grudnia 2020 r. wzrośnie bowiem do 45 000 zł (z obecnych 30 000 zł) grzywna, jaka może grozić w takim przypadku.
Krajowy Rejestr Zadłużonych jeszcze w 2020 r.?
22 maja 2019
Stosownie do treści przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, rejestr powinien rozpocząć funkcjonowanie z dniem 1 grudnia 2020 r. Jakie informacje będą zamieszczane w rejestrze?
Skuteczniejsze egzekwowanie alimentów
27 wrz 2016
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zwiększeniem skuteczności pobierania zaległych świadczeń alimentacyjnych. Nowelizacja kodeksu karnego pozwoli na skuteczniejsze egzekwowanie alimentów. Projekt przewiduje nawet pozbawienie wolności za uchylania się od płacenia alimentów.
Pomoc dla uprawnionych do alimentów
04 wrz 2015
Uproszczenie procedur administracyjnych i skuteczniejsze odzyskiwanie od dłużników alimentacyjnych należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego - takie zmiany zakłada podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?
28 sie 2014
Obliczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych to obowiązek ciążący na powodzie. W pozwie o alimenty również należy wskazać wartość przedmiotu sporu. Jak prawidłowo obliczyć wartość dochodzonego roszczenia, jakim jest świadczenie alimentacyjne?
Zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego
13 lut 2014
Zatrzymanie prawa jazdy może być konsekwencją uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 lutego 2014 roku (sygnatura akt K 23/ 10) zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego jest zgodne z konstytucyjną zasadą proporcjonalności i adekwatności.
Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym
19 lip 2011
Zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego, komornik ma możliwość dokonania sprzedaży zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej. Licytacja taka odbywa się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują.
Czy niealimentacja jest przestępstwem?
10 maja 2011
Za uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego można pociągnąć do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 209 Kodeksu karnego.
Co zrobić, gdy nie znamy miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego?
14 kwi 2011
Uzyskanie wyroku zasądzającego alimenty wydaje się być końcem problemów finansowych osoby uprawnionej - nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli dłużnik sam regularnie przekazuje zasądzoną sumę, sytuacja jest prosta. Co jednak, gdy nie wykonuje tego obowiązku?
Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?
07 mar 2011
Nierzadko zdarza się tak, że ojciec dziecka, chcąc
płacić jak najniższe alimenty, przepisuje swój majątek na osoby trzecie albo
celowo zaniża dochody z tytułu zatrudnienia, bądź też zmienia pracę na mniej
dochodową. Artykuł 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczy zachowań
zobowiązanego, które zmierzają do pogorszenia jego sytuacji zarobkowej i
majątkowej, co może wpłynąć na jego zdolność do wywiązywania się z obowiązku
alimentacyjnego.
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych
21 lut 2011
Każdy rodzic zobowiązany jest do opieki nad dzieckiem, pod którą rozumiemy również zapewnienie mu niezbędnych dla jego utrzymania i wychowania środków. Wysokość oraz rodzaj świadczeń alimentacyjnych zależy zarówno od usprawiedliwionych potrzeb dziecka jak i od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego rodzica.
Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?
24 sty 2011
Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.
Opornego dłużnika można zobowiązać do wyjawienia majątku
30 gru 2010
Gdy z zajętego majątku dłużnika nie jest możliwe zaspokojenie egzekwowanych należności, można wnioskować o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku. Trudno oceniać skuteczność tego środka. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość jego zastosowania.
Kiedy można żądać umorzenia egzekucjii alimentów?
30 gru 2010
Gdy tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności, można żądać umorzenia postępowania egzekucyjnego. Wniosek do komornika jest wolny od opłat. Sprawdź w jakich jeszcze sytuacjach egzekucja podlega umorzeniu.
Co warto wiedzieć o egzekucji alimentów z wynagrodzenia?
29 gru 2010
Zakres egzekucji z wynagrodzenia za pracę określają przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca może dokonywać potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych również bez postępowania egzekucyjnego, a jedynie na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.
Egzekucja alimentów - pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności
29 gru 2010
Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia. Powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu prowadzi się egzekucję.
Egzekucja alimentów krok po kroku
21 gru 2010
Do wszczęcia egzekucji alimentów niezbędne jest złożenie wniosku u komornika. Wierzyciel, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji ani majątku dłużnika, z którego egzekucja ma być prowadzona. To komornik powinien przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania.
Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy
15 gru 2010
Wchodzące w życie w przyszłym roku przepisy mają ułatwić egzekucję roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Będą one również lepiej chronić osoby, wobec których wydano wadliwe orzeczenia alimentacyjne.
Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?
23 wrz 2010
Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów. Informacje o komornikach można znaleźć na stronie sądu, w którym został wydany wyrok alimentacyjny. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika.
Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?
12 paź 2009
Co zrobić w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów wyjeżdża z Polski i przebywa za granicą? Egzekucja alimentów będzie trudniejsza, ale możliwa. Od czego zacząć?