| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

W przypadku obowiązku alimentacyjne na rzecz brata lub siostry, ma on złagodzony rygor wykonalności. Rodzeństwo może się w określonych sytuacjach uwolnić od płacenia alimentów.

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rodzeństwem jest obowiązkiem pojawiającym się na samym końcu, jako obowiązek krewnych w linii bocznej. Najpierw o alimenty osoba powinna się zgłosić do swojego małżonka, następnie do krewnych w linii prostej, a dopiero na końcu do rodzeństwa.

Przesłanką obowiązku alimentacyjnego na rzecz rodzeństwa są niedostatek po stronie uprawnionej osoby oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Już w tym miejscu pojawia się możliwość nie płacenia alimentów na rzecz swojego rodzeństwa.

Po pierwsze rodzeństwo musi się znaleźć w stanie niedostatku. Stan niedostatku nie może być spowodowany działaniem osoby uprawnionej. Jeśli ma możliwości zarobkowe lub finansowe i ich nie wykorzystuje, nie może liczyć na alimenty. Na przykład, jeśli pomimo posiadanych kwalifikacji nie podejmie pracy, ponieważ nigdy w życiu nie pracowała nie powinna otrzymać alimentów. Ponadto przesłanką obowiązku alimentacyjnego jest stan niedostatku, a nie gorszej sytuacji finansowej niż rodzeństwo. Rodzeństwo nie musi płacić alimentów, tylko dlatego, że brat lub siostra znajdują się w gorszej sytuacji życiowej, niż oni sami.

Po drugie stan niedostatku musi zostać spowodowany okolicznościami niezależnymi od osoby uprawnionej. Jeśli swoimi działaniami sama doprowadziła się do niedostatku, tylko aby uzyskać alimenty nie może na nie liczyć.

Po trzecie rodzeństwo zobowiązane do płacenia alimentów musi mieć możliwości finansowo – zarobkowe, aby móc spełnić swój obowiązek.

 

Nadmierny uszczerbek

 

Rodzeństwo może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego na rzecz brata lub siostry, gdy spowodowałoby to nadmierny uszczerbek dla niego samego lub jego najbliższej rodziny.

Bracia lub siostry na ogół sami zakładają swoje rodziny. Pojawia się więc obowiązek alimentacyjny na rzecz ich małżonków lub dzieci, który wyprzedza obowiązek względem rodzeństwa.

Zasada ta chroni rodzeństwo i jego rodzinę. Zapewnia im ochronę odpowiedniego poziomu życia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »