| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy w toku postępowania o ustalenie ojcostwa dziecka mogę dopozwać inną osobę

Czy w toku postępowania o ustalenie ojcostwa dziecka mogę dopozwać inną osobę

W sprawie o ustalenie ojcostwa wezwanie osoby trzeciej do wzięcia udziału w sprawie nie jest dopuszczalne. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 62-86) pochodzenie dziecka opiera się na przyjętych w tym kodeksie domniemaniach prawnych.

Dotyczy to tak pochodzenia dziecka z małżeństwa, jak i pochodzenia dziecka pozamałżeńskiego. Jeśli chodzi o zaprzeczenie pochodzenia dziecka z małżeństwa, to krąg osób, które stanowią strony został enumeratywnie wyliczony.

Z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa może wystąpić tylko mąż, matka lub dziecko. Również w sprawach dotyczących sądowego ustalenia ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego kodeks rodzinny ściśle określa osoby, które mogą wystąpić z powództwem (domniemany ojciec, matka lub dziecko).

Również krąg pozwanych został ściśle określony i ograniczony do domniemanego ojca, a gdy ten nie żyje - kuratora ustanowiony przez sąd opiekuńczy (art. 84 § 2 kro). Z kolei art. 85 kro, wprowadzając domniemanie prawne w stosunku do ojca dziecka, stanowi jednocześnie, że okoliczność, iż matka dziecka obcowała w tym okresie także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Zobacz też: Ustalenie ojcostwa

Wskazane wyżej przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego uzasadniają więc w pełni prezentowany w orzecznictwie sądów pogląd, że w procesie o ustalenie ojcostwa nie może mieć miejsca jakiekolwiek przekształcenie podmiotowe nie tylko po stronie powodowej, ale również po stronie pozwanej.

Nie można więc w trakcie tego procesu pozwać kolejnego mężczyzny, eliminując w ten sposób kolejnych domniemanych ojców. Pozwanie innego mężczyzny wymaga więc zainicjowania kolejnej sprawy po prawomocnym oddaleniu pozwu w toczącej się sprawie. 

Zobacz też: Alimenty na dziecko

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie można w trakcie procesu o ustalenie ojcostwa pozwać kolejnego mężczyzny, eliminując w ten sposób kolejnych domniemanych ojców.
Nie można w trakcie procesu o ustalenie ojcostwa pozwać kolejnego mężczyzny, eliminując w ten sposób kolejnych domniemanych ojców.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK