| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Długotrwałe poszukiwanie pracy

Długotrwałe poszukiwanie pracy

Osoby, które długotrwale poszukują zatrudnienia są skłonne do rezygnacji, ponieważ po pewnym czasie, kiedy działania nie przynoszą pożądanych rezultatów trudno zachować ten sam poziom motywacji, co na początku. Im dłużej pracy się szuka, tym lepiej można się poruszać po rynku pracy, z większą swobodą przychodzą rozmowy z pracodawcami.

Autoprezentacja jest ważna nie tylko w przypadku przyjmowania do pracy, lecz również w innych relacjach interpersonalnych, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Informacji na temat pracy można zasięgać w bardzo wielu miejscach i dlatego odpowiednie zaprezentowanie się często jest jednym z elementów, dzięki któremu ludzie są nam bardziej przychylni. Niestety często bezrobotni o tym zapominają i przyjmują bardzo różne postawy – od uległej do bardzo roszczeniowej. Nie należy się dziwić, że osoby nie są nam pomocne, jeśli przez cały czas narzekamy na brak pracy czy nieuczciwych pracodawców. Nikt nie chciałby mieć takiej osoby w zespole. Nie zdając sobie zupełnie z tego sprawy, możemy prezentować się w sposób negatywny. 

Problemy w znalezieniu zatrudnienia mogą również być spowodowane zbyt dużymi lub zaniżonymi wymaganiami wobec pracodawców. Jeśli nie znamy dokładnie swojego potencjału zawodowego, swoich mocnych i słabych stron, wówczas poszukiwania pracy mogą być zupełnie nietrafne. Sytuację tę można porównać, do szukania czegoś po omacku, z nadzieją tylko, że się uda. Jednymi z podstawowych elementów dla bezrobotnego powinny być cele zawodowe oraz określenie kroków, jakie należy podjąć, aby te cele osiągnąć. Jeśli osoba ma zbyt duże wymagania co do pracy, co pracodawcy, do wynagrodzenia, a nie może dużo zaoferować, wówczas jej poszukiwania będą bezowocne aż do momentu, kiedy sobie nie uświadomi sobie, gdzie popełnia błąd. W takim przypadku można obniżyć wymagania lub podnieść swoje kwalifikacje, by osiągnąć zamierzony cel. W diagnozie potencjału zawodowego również może pomóc specjalista, który określi preferencje, cechy osobowościowe i spróbuje opracować obszary zawodowe, w których bezrobotny mógłby się realizować.

Wiele osób próbuje szukać usprawiedliwienia dla swoich niepowodzeń zawodowych trudną sytuacją na rynku pracy, nieuczciwymi ludźmi, których spotykają na swojej drodze czy jeszcze innymi przyczynami. Owszem, zdarzają się również takie sytuacje. Lecz w pierwszej kolejności należy zrobić wszystko, aby nam – jako osobie bezrobotnej – nie było nic do zarzucenia, wówczas trzeba będzie szukać powodów zewnętrznych. W każdym procesie poszukiwania pracy najpierw należy zacząć od siebie.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK