| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Cesja wierzytelności a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Cesja wierzytelności a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Częstą (wbrew pozorom) zdarza się, że rodzice (lub inni bliscy krewni) decydują, aby kwota pieniędzy ze sprzedaży (np. nieruchomości) trafiła do ich dzieci – w ramach darowizny. Pojawia się wtedy problem zwolnienia od podatku- nie możemy wówczas bowiem mówić o darowiźnie pieniędzy.

Czemu nie darowizna pieniędzy?

Z darowizną kwoty pieniężnej jest pewien kłopot, wynikający z unormowania art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Otóż w celu zupełnego zwolnienia od podatku (w 0 grupie podatkowej) konieczne jest dokonanie przekazania pieniędzy w drodze:

  • - przelewu bankowego,
  • - przelewu ze SKOK,
  • - przekazu pocztowego.

Przy czym uznaje się, że przelew musi nastąpić z rachunku należącego do darczyńcy na rzecz obdarowanego. W opisywanej we wstępie sytuacji jest jednak inaczej- źródłem pochodzenia pieniędzy nie jest rachunek rodziców, lecz rachunek nabywcy rzeczy(np. nieruchomości). Stąd, zgodnie z powołanym artykułem – zwolnienie nie może mieć miejsca, pod warunkiem, że potraktujemy to jako darowiznę pieniędzy i jako taką zgłosimy do urzędu. Można ją bowiem uznać za darowiznę w formie cesji, co niesie za sobą zupełnie inne skutki.

Zobacz: Jak przygotować się do dokonania darowizny?

W celu uniknięcia problemów, najłatwiej darowiznę taką załatwić dwuetapowo- pieniądze ze sprzedaży przyjąć na własne konto i przekazać później (przelewem) na rachunek obdarowanego.

Cesja dobrym rozwiązaniem

Cesja, czyli przelew, regulowany jest w kodeksie cywilnym (art. 509- 518)- i jest sposobem zmiany wierzyciela. W sytuacji, w której mamy do czynienia ze sprzedażą, zobowiązanie powstaje pomiędzy zbywcą (sprzedającym) a nabywcą. Nabywca jest zobowiązany zapłacić mu za przekazaną rzecz. W opisywanej sytuacji, można uznać, że w oparciu o odrębną umowę (nawet ustną) wierzyciel (sprzedawca) przekazał (w ramach darowizny) wierzytelność osobie trzeciej – na której rzecz dłużnik powinien świadczyć.

Przekazaniu w ramach darowizny nie podlega więc określona kwota pieniędzy (co dla zwolnienia wymaga dokonania jej w formie przelewu) a wierzytelność określonej wartości.

W sytuacji, w której doszło już do opisanej sytuacji, a obdarowany chce uniknąć zapłacenia podatku od spadków i darowizn (pod warunkiem, że znajduje się w grupie osób do zwolnienia uprawnionej) składając zgłoszenia na druku SD-Z2 – zamiast darowizny pieniędzy, wpisuje w części F formularza, w rubryce 9 „Wierzytelność z tytułu sprzedaży ……” wskazuje odpowiedni udział w wierzytelności (zazwyczaj 100%) miejsce wykonywania prawa (miejsce zamieszkania wierzyciela), oraz wartość.

Dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny będzie w tym wypadku umowa cesji (którą można w odpowiednim czasie sporządzić) –a co ważne, nie załącza się jej do zgłoszenia.

Skutki

W tej sytuacji osoba, która otrzymała środki pieniężne nie de facto od darczyńcy, tylko jego dłużnika, może skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Nie uzyskałby zwolnienia, w sytuacji, w której darowiznę zgłosiłby jako darowiznę środków pieniężnych.

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »