reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Jak przygotować się do dokonania darowizny?

Jak przygotować się do dokonania darowizny?

Sporządzenie umowy darowizny powinny poprzedzić pewne przygotowanie – takie jak zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, czy umówienie terminu u notariusza.


Dokumenty

Wobec niektórych przedmiotów, które chcemy przekazać w darowiźnie konieczne będzie przedstawienie notariuszowi odpowiednich dokumentów.

Dotyczy to w szczególności :

  •  księgi wieczystej, lub wypisu z rejestru gruntów i budynków w przypadku nieruchomości
  •  zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o własności prawa spółdzielczego (w przypadku własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego.
  •  karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego w przypadku samochodu i innych pojazdów mechanicznych.

Odpis z księgi wieczystej pozwoli stwierdzić czy na pewno mamy prawo do dysponowania nieruchomością – dotyczy to zwłaszcza terenów wiejskich, gdzie często nie przeprowadza się postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku – stąd stan prawny w księgach nie odpowiada rzeczywistemu.

Rachunek ekonomiczny.

Sprawdź czy darowizna za bardzo nie uszczupli twojego majątku. Należy pamiętać, że na darowiznę z powodu pogorszenia sytuacji majątkowej można odwołać jedynie przed jej wykonaniem – tj. przed wręczeniem/przekazaniem/ udostępnieniem przedmiotu darowizny.

W przypadku nieruchomości, warto zastanowić się nad umową dożywocia zamiast darowizny. W przypadku dożywocia poprzedni właściciel ma prawo mieszkać w nim danym lokalu (budynku) do końca życia, oraz mieć zapewnioną opiekę.

Zobacz: Pomoc prawna

Umówienie i wybór notariusza.

Umowa darowizny kosztuje. Należy opłacić notariusza, oraz ponieść dodatkowe koszty np. związane z wpisami do ksiąg wieczystych.

W przypadku dalszej rodziny i osób niespokrewnionych należy się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn.

Nie zawsze umowa musi być notarialna. Umowa w innej formie staje się ważna jeśli darowiznę wykonano.

Notariusz

Do notariusza rzadko kiedy można „wejść z ulicy” konieczne jest umówienie się na określony termin – najlepiej telefonicznie. Można również sprawdzić wysokość kosztów jaką się poniesie (a ta może się różnić – w zależności od biura notarialnego.

- umawiając się na rozmowę można również dowiedzieć się jakie dokumenty trzeba będzie notariuszowi przedstawić.

- Jeśli strona nie zna języka polskiego, a do aktu nie jest dołączony przekład na inny, znany tej osobie język, notariusz powinien wówczas przetłumaczyć akt osobiście lub przy pomocy tłumacza.

-Jeśli strona jest głucha lub głuchoniema, notariusz powinien przekonać się, że treść czynności jest jej dokładnie znana i zrozumiała - w takim przypadku może wykonywać czynności w obecności biegłego.

- Jeśli strona jest niewidoma, głucha, niema lub głuchoniema, może domagać się, aby notariusz przywołał do czynności wskazaną przez nią zaufaną osobę.

UWAŻAJ NA PODATEK

Jeśli umowa darowizny nie jest sporządzana przez notariusza, to na obdarowanym spoczywa obowiązek dokonania zgłoszenia darowizny (jeśli jest zwolniony z podatku ) lub dokonania rozliczenia z urzędem skarbowym – jeśli ze zwolnienia nie może skorzystać.

Zobacz serwis: Umowa darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama