reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Przelew wierzytelności

Przelew wierzytelności

Dostałam właśnie wezwanie z jakieś firmy windykacyjnej. W doręczonym piśmie napisali, że kupili moje długi od firmy A. Czy mogli coś takiego zrobić? W końcu ja zalegam z pieniędzmi firmie A. a nie firmie windykacyjnej.

Przelew wierzytelności jest dopuszczalny. Polega on na tym, że wierzyciel w drodze umowy przenosi wierzytelność na osobę trzecią.

Dokonując takiej czynności wierzyciel nie musi pytać dłużnika o zgodę. Dłużnik może nie wiedzieć o tym, że jego wierzytelność została sprzedana innemu podmiotowi.

Wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszystkie prawa związane z wierzytelnością, w szczególności chodzi tu o odsetki. Tak więc jeżeli dłużnik jest winny 500 zł wraz z odsetkami. Po dokonaniu przelewu nabywca będzie miał do dłużnika roszczenie o zapłatę 500 zł. wraz z odsetkami od dnia wymagalności roszczenia aż do dnia zapłaty (a nie dnia dokonania przelewu). Jeżeli wierzytelność była stwierdzona pismem wtedy też umowa przenosząca wierzytelność musi być sporządzona na piśmie.

Zobacz: O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

Nabywca wierzytelności wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki zbywcy wierzytelności. Dlatego też dłużnikowi przysługują względem nabywcy wszystkie zarzuty jakie miał w chwili dokonywania przelewu. Chodzi tu zwłaszcza o zarzut przedawnienia lub potrącenia.

Nie można dokonywać przelewu gdy jest to sprzeczne z ustawą, zastrzeżeniem umownym lub właściwością zobowiązania. Istnieje bowiem grupa wierzytelności, których nie można przelać. Zalicza się do nich m.in.:

  • Zobowiązania z dokumentów na okaziciela (akcje na okaziciela),
  • Zobowiązania z dokumentów zbywalnych przez indos (weksel, czek).

Przeniesienie zobowiązania z dokumentu na okaziciela następuje na skutek przeniesienia własności dokumentu oraz wydania go

Jak zatem widać Pani wierzyciel mógł sprzedać wierzytelność. Obecnie, po zawiadomieniu o przelewie, musi Pani spełnić dług do rąk nabywcy wierzytelności. Pani sytuacja prawna się nie zmienia, przysługują Pani wszystkie zarzuty związane z wierzytelnością.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszystkie prawa związane z wierzytelnością, w szczególności chodzi tu o odsetki.
Wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszystkie prawa związane z wierzytelnością, w szczególności chodzi tu o odsetki.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama