| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Przelew wierzytelności

Przelew wierzytelności

Dostałam właśnie wezwanie z jakieś firmy windykacyjnej. W doręczonym piśmie napisali, że kupili moje długi od firmy A. Czy mogli coś takiego zrobić? W końcu ja zalegam z pieniędzmi firmie A. a nie firmie windykacyjnej.

Przelew wierzytelności jest dopuszczalny. Polega on na tym, że wierzyciel w drodze umowy przenosi wierzytelność na osobę trzecią.

Dokonując takiej czynności wierzyciel nie musi pytać dłużnika o zgodę. Dłużnik może nie wiedzieć o tym, że jego wierzytelność została sprzedana innemu podmiotowi.

Wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszystkie prawa związane z wierzytelnością, w szczególności chodzi tu o odsetki. Tak więc jeżeli dłużnik jest winny 500 zł wraz z odsetkami. Po dokonaniu przelewu nabywca będzie miał do dłużnika roszczenie o zapłatę 500 zł. wraz z odsetkami od dnia wymagalności roszczenia aż do dnia zapłaty (a nie dnia dokonania przelewu). Jeżeli wierzytelność była stwierdzona pismem wtedy też umowa przenosząca wierzytelność musi być sporządzona na piśmie.

Zobacz: O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

Nabywca wierzytelności wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki zbywcy wierzytelności. Dlatego też dłużnikowi przysługują względem nabywcy wszystkie zarzuty jakie miał w chwili dokonywania przelewu. Chodzi tu zwłaszcza o zarzut przedawnienia lub potrącenia.

Nie można dokonywać przelewu gdy jest to sprzeczne z ustawą, zastrzeżeniem umownym lub właściwością zobowiązania. Istnieje bowiem grupa wierzytelności, których nie można przelać. Zalicza się do nich m.in.:

  • Zobowiązania z dokumentów na okaziciela (akcje na okaziciela),
  • Zobowiązania z dokumentów zbywalnych przez indos (weksel, czek).

Przeniesienie zobowiązania z dokumentu na okaziciela następuje na skutek przeniesienia własności dokumentu oraz wydania go

Jak zatem widać Pani wierzyciel mógł sprzedać wierzytelność. Obecnie, po zawiadomieniu o przelewie, musi Pani spełnić dług do rąk nabywcy wierzytelności. Pani sytuacja prawna się nie zmienia, przysługują Pani wszystkie zarzuty związane z wierzytelnością.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »