| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Ustawodawca uzależnił zwolnienie najbliższej rodziny od podatku od spadków od dokonania zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Nie dotyczy to sytuacji, w których umowa jest sporządzana przed notariuszem - wówczas to on dokonuje zgłoszenia.

Krok 1: Kiedy należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Zgłoszenie darowizny dotyczy tylko osób należących do najbliższej rodziny (grupa 0), chcących skorzystać z zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

299,00 złKodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Spadki

Termin

Termin na zgłoszenie darowizny wynosi 6 miesięcy licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od chwili spełnienia świadczenia (wykonania darowizny).

Wymagane dokumenty: Formularz SD-Z2

Właściwy urząd skarbowy

W przypadku kiedy wniosek składamy samodzielnie (a więc bez pośrednictwa notariusza) właściwym będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego, w którego okręgu znajduje się nasze (obdarowanego) miejsce zamieszkania.

W przypadku spadków, obowiązuje podobna właściwość – wyjątkiem jest sytuacja w której w skład spadku wchodzi nieruchomość lub prawo spółdzielcze – wówczas właściwym będzie zawsze urząd skarbowy, w obrębie którego znajduje się nieruchomość.

Jeśli umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem, to on dokonuje zgłoszenia do US. Jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn.

Polecamy poradnik: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Krok 2: Wypełniamy formularz SD-Z2

Formularz SD-Z2 można pobrać ze strony internetowej lub uzyskać w urzędzie skarbowym.

Numer NIP – w prawym górnym rogu formularza znajduje się miejsce na podanie naszego numeru NIP.

Data nabycia - w przypadku darowizny jest tożsama z datą powstania obowiązku podatkowego.

Zadaj pytanie na FORUM

Data powstania obowiązku podatkowego - w przypadku darowizn jest to data otrzymania przedmiotu darowizny (np. przyjęcie rzeczy, wpłata pieniędzy na konto).

Pole A – w polach oznaczamy właściwy urząd skarbowy oraz cel składania formularza, tj. zgłoszenie nabycia lub korektę wcześniejszego zgłoszenia.

Pole B - wskazujemy w nim nasze dane – zgodnie z rubrykami formularza.

Pole C – wskazujemy dane Darczyńcy – łącznie ze wskazaniem czy jest osobą fizyczną, czy nie (np. spółką).

Pole D – zaznaczamy kwadrat rodzaju przysporzenia. Druk jest uniwersalny, zawiera więc wiele różnych możliwości – od darowizny, przez dziedziczenie, zapis, polecenie, na ustawieniu służebności skończywszy. Wybieramy więc opcję "darowizna".

Pole E - wskazujemy dokument, który jest źródłem (lub potwierdzeniem) przysporzenia. Do wyboru mamy:

  • testament,
  • umowę,
  • orzeczenie sądu (np. stwierdzenie nabycia spadku),
  • ugodę,
  • inny dokument.
avatar

2014-06-29 19:54 Zgłoś

"Do wniosku nie załączamy żadnych dokumentów. Należy go jedynie podpisać i opatrzyć datą."   Dostałem darowiznę od rodziców w formie pieniężnej. Urząd Skarbowy kazał mi dołączyć: - wyciąg z konta, - umowę darowizny (nie ważne, że jest dowód w postaci wyciągu, a umowa była sporządzona ustnie) - oświadczenie, że byłem zameldowany w miejscu właściwym dla tego urzędu, bo na wyciągu z konta mam stary adres (nie ważne, że zgodnie z dowodem osobistym dawno już byłem zameldowany we właściwym miejscu).   Jaki US jest taki genialny? W Chorzowie. Pozdrawiam genialną Panią z okienka, która zarzuciła mojej żonie że jest niekompetentna, jak ta powiedziała, że nie może być formy pisemnej umowy ustnej.

avatar

2014-04-02 22:09 Zgłoś

Mam podobny problem. Babcia przelała 10000 pln na wspólne konto wnuczki i jej męża tytułem "darowizny", dla każdego z obdarowanych po 50% całkowitej kwoty. Czy ktoś może podpowiedzieć czy powiadamiać US, a jeśli tak to jak, skoro obdarowani nie przekroczyli wart. kwoty zwolnionej z podatku (wnuczka - I grupa / mąż wnuczki - II grupa)? Czy każde z obdarowanych ma wypełniać druk SD-Z2?

avatar

2014-03-17 21:23 Zgłoś

witam tato przelał darowiznę w kwocie 20 000zł na konto mojej żony (czyli jego synowej), czy od tej darowizny muszę odprowadzić podatek? wyjaśnienia dodatkowe: -mamy wspólność majątkową -w tytule przelewu jest: "darowizna" -darowizna jest na cele mieszkaniowe

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem Infor.pl »