| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Kiedy darowizna może okazać się bezskuteczna?

Kiedy darowizna może okazać się bezskuteczna?

Mimo, że dopełni się wszystkich formalności, między stronami nie nieporozumień, umowa ma formę aktu notarialnego – może okazać się nieskuteczna. Mogą tego dokonać wierzyciele darczyńcy.

Kiedy jest to możliwe?

Art. 528 Kodeksu cywilnego.

„Jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.”

Objaśnienie

Działanie z pokrzywdzeniem wierzycieli

Dłużnik działa z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeśli uszczuplając swój majątek w drodze darowizny, uniemożliwi , lub znacząco utrudni im ściągnięcie wierzytelności.

Jan C jest winny Grzegorzowi B. 100.000 zł. Miały być przeznaczone na rozkręcenie działalności gospodarczej. Jednak w wyniku niesprzyjających okoliczności interes „nie wypalił”. Jedyną wartościową rzeczą, która pozostała w posiadaniu Jana C. był dom. Chcąc uniknąć licytacji domu – postanowił go przekazać w formie darowizny swojemu bratu.

Zważywszy na to, że uniemożliwił tym samym zaspokojenie roszczenia Grzegorzowi B. ten może dochodzić uznania darowizny za bezskuteczną.

Zobacz: Porada prawna

Jeśli darczyńca był niewypłacalny, lub w wyniku udzielenia darowizny stał się niewypłacalny zawsze uznaje się, że działał z pokrzywdzeniem wierzycieli.

NIEWYPŁACALNOŚĆ: stan finansowy, w którym dłużnik nie jest w stanie regulować terminowo wymagalnych zobowiązań.

 W przypadku darowizny obdarowany nie musi wiedzieć, że darczyńca działał w celu pokrzywdzenia wierzycieli.

Uzyskanie korzyści majątkowej bezpłatnie

Zachodzi wówczas, jeśli osoba na rzecz której nastąpiło przysporzenie nie była zobowiązana do świadczenia zwrotnego. – de facto chodzi o darowiznę.

 Przesłanka ta nie zachodzi, jeśli przekazanie korzyści majątkowej nastąpiło w wyniku wykonania wcześniej istniejącego zobowiązania wobec tej osoby.

Jakie są skutki stwierdzenia bezskuteczności ?

W przypadku gdy sąd uwzględni powództwo wierzyciela, uznaje się że w stosunku do niego czynność jest bezskuteczna – co oznacza, że może sięgnąć bezpośrednio do majątku osoby obdarowanej- tak jakby zaspokajał się z majątku dłużnika ( w tym przypadku darczyńcy).

Wierzyciel ma wówczas pierwszeństwo przed innymi wierzycielami osoby trzeciej.

Obdarowany może zwolnić się od odpowiedzialności przez spełnienie roszczenia wierzyciela, lub poprzez wskazanie majątku darczyńcy , którym wierzyciel nie wiedział – a z którego ten może się zaspokoić.

Zobacz serwis: Umowa darowizny

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 W przypadku darowizny obdarowany nie musi wiedzieć, że darczyńca działał w celu pokrzywdzenia wierzycieli.
W przypadku darowizny obdarowany nie musi wiedzieć, że darczyńca działał w celu pokrzywdzenia wierzycieli.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK