| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w sądzie > Jak rodzice reprezentują dziecko przed urzędami i sądem

Jak rodzice reprezentują dziecko przed urzędami i sądem

Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka – oznacza to, że co do zasady zawsze mogą występować w imieniu dziecka nie mającego pełnej zdolności do czynności prawnych.

Dziecko w sądzie

Dziecko do czasu uzyskania pełnoletności nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych- oznacza to, że nie może samodzielnie występować w procesie ani czynnościach administracyjnych. Dzieci mogą być stronami postępowania sądowego w sprawach cywilnych (jako powodowie lub pozwani)- czy administracyjnych o ile postępowanie dotyczy ich praw i obowiązków.

Przykładowe sprawy:
• spadkowe
• odszkodowawcze
• zadośćuczynienie
• rodzinne itp.

Każda osoba posiada bowiem zdolność sądową – czyli możliwość występowania jako strona w procesie. Nie mając jednak do czasu uzyskania pełnoletności zdolności procesowej , czyli możliwości podejmowania czynności procesowych – nie może w nim samodzielnie występować – do tego potrzebuje ingerencji rodziców, bądź innych opiekunów prawnych lub przedstawicieli.

Procedura

Rodzice mogą występować w imieniu dziecka z mocy prawa – jako przedstawiciele ustawowi. Co do zasady każdy z rodziców (posiadających władzę rodzicielską) może samodzielnie występować w imieniu dziecka – w sprawach przekraczających jednak zwykły zarząd jego majątkiem- muszą podejmować działania wspólnie. W razie konfliktu między nimi- decyzję może podjąć sąd i upoważnić jednego z rodziców do działania w danej sprawie.

Jedynym dokumentem jaki jest potrzebny aby działać w imieniu dziecka przed sądem (lub organem administracji) jest w przypadku rodziców odpis aktu urodzenia- oraz ich dowody tożsamości. Akt urodzenia potwierdza zawiera dane rodziców, które mogą być zweryfikowane przez sąd.

Kiedy rodzice nie mogą reprezentować dzieci

Przepisy kodeksu rodzinnego przewidują kilka sytuacji, w których rodzic nie może działać w imieniu dziecka :
1. przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą
rodzicielską;
2, przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.

Po ustaniu lub odebraniu władzy rodzicielskiej – przedstawicielstwo ustawowe wygasa.

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK