| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Po wsparcie bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej

Po wsparcie bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej

W sejmie przegłosowano długo oczekiwaną nowelizację ustawy o systemie oświaty na podstawie której kierownik ośrodka pomocy społecznej będzie prowadził postępowanie w przedmiocie przyznawania stypendium i zasiłku szkolnego. Będzie on działał na podstawie upoważnienia Rady gminy. Teraz rodzice będą zwracali się o wsparcie finansowe bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty, na podstawie której kierownicy ośrodków pomocy społecznej będą mogli być delegowani do przyznawania indywidualnych świadczeń pomocy materialnej dla uczniów. Świadczenia będą wypłacane w postaci stypendiów i zasiłków szkolnych. Będą je otrzymywali najbiedniejsi uczniowie, celem wyrównania warunków i szans edukacyjnych.
W obecnym stanie prawnym prawo do przyznawania indywidualnych świadczeń pomocy materialnej dla uczniów mają odpowiednio prezydent, burmistrz lub wójt. W praktyce wnioski o przyznanie pomocy materialnej przyznawali pracownicy socjalni z ośrodka pomocy społecznej. Tworzyła się fikcja prawna, która do wykonania jednego zadania angażowała, aż dwie jednostki. Należy pamiętać, że kompetencją Ośrodka Pomocy Społecznej jest przyznawanie zapomóg na wypadek zdarzenia losowego.
Nowe prawo spowoduje, że prezydent, burmistrz lub wójt od razu upoważnią kierownika ośrodka pomocy społecznej do rozpatrywania wniosków i wypłaty świadczeń pomocy materialnej. Spowoduje to odciążenie tych organów samorządu terytorialnego od wykonywania zadań, do których idealnie nadają się ośrodki pomocy społecznej. Ośrodki są znacznie lepiej przygotowane merytorycznie do wykonywania tych zadań i bardzo często znacznie lepiej znają sytuację materialną poszczególnych rodzin, niż prezydent, wójt czy burmistrz.
Obecnie nowelizacją ustawy zajmuje się Senat. Jako, że nowelizacja ustawy wejdzie w życie 14 dni od momentu ogłoszenia, należy spodziewać się że wejdzie w życie od marca.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zobacz: Pomoc Społeczna

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie o wsparcie będzie się można zgłaszać bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej.
Obecnie o wsparcie będzie się można zgłaszać bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK