| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Władza rodzicielska - kiedy potrzebna opinia z RODK?

Władza rodzicielska - kiedy potrzebna opinia z RODK?

Wydanie orzeczenia w przedmiocie władzy rodzicielskiej powinno poprzedzić wszechstronne i wyczerpujące postępowanie dowodowe. Sąd opiekuńczy powinien szczególnie korzystać z pomocy specjalistów z takich dziedzin jak: psychologia, pedagogika, medycyna i psychiatria.

Dowodem z opinii biegłych jest dowód z opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego. Organizacje i zakres działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 sierpnia 2001 r.

Badania w ośrodku

Ośrodek działa przy sądzie okręgowym. Ośrodek może prowadzić filie. Ośrodkiem i filią ośrodka kieruje kierownik. W ośrodku powinny znajdować się m.in.: gabinety psychologów i pedagogów wyposażone w narzędzia i techniki do badań diagnostycznych wraz z podręcznikami; pomieszczenia zapewniające możliwość obserwacji zachowania osób badanych, oddzielnie dla dorosłych i dzieci oraz gabinet do badań lekarskich.

Badania psychologiczne, pedagogiczne lub lekarskie niezbędne do wydania opinii przeprowadza się w siedzibie ośrodka. Jeżeli względy zdrowotne lub wychowawcze osób badanych za tym przemawiają, badania mogą być przeprowadzone poza siedzibą ośrodka.

Wezwania na badania doręcza się przez pocztę za zwrotnym poświadczeniem odbioru wezwania. W razie potrzeby wezwania można dokonać telefonicznie. O niestawiennictwie osób wezwanych na badania ośrodek powiadamia sąd.

Termin wydania opinii nie powinien przekraczać 14 dni w sprawach nieletnich i 30 dni w pozostałych sprawach, licząc od dnia zakończenia badania. Opinię sporządza się w czterech egzemplarzach, chyba że sąd postanowi inaczej.

Zobacz również: Jak sporządzić wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Zakres działalności ośrodka

Do zadań ośrodka należy: przeprowadzanie badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich oraz wydawanie na ich podstawie opinii na zlecenie sądu lub prokuratora, prowadzenie mediacji w sprawach nieletnich i sprawach rodzinnych na zlecenie sądu, sprawowanie opieki specjalistycznej nad nieletnimi skierowanymi przez sąd, prowadzenie poradnictwa specjalistycznego dla nieletnich, ich rodzin oraz rodzin zagrożonych demoralizacją, na zlecenie sądu, współdziałanie z placówkami wykonującymi orzeczenia sądu, instytucjami i organizacjami zajmującymi się problematyką ochrony i umacniania rodziny.

Opinia RODK

Opinia powinna zawierać dane personalne osób badanych, podstawę wydania opinii, dane o stanie zdrowia dziecka, charakterystykę środowiska rodzinnego, z uwzględnieniem atmosfery wychowawczej i więzi uczuciowych łączących osoby badane. Ponadto, opinia powinna określać zastosowane metody badawcze oraz wyniki przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych, lekarskich zawierające w szczególności: opis sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka, charakterystykę psychologiczną badanych osób oraz dane o rozwoju psychofizycznym małoletniego i specyfikę wzajemnych relacji wynikających z sytuacji rodzinnej oraz wnioski z przeprowadzonych badań wraz z uzasadnieniem.

Kierownik ośrodka przesyła sporządzoną opinię sądowi niezwłocznie po jej sporządzeniu, pozostawiając jeden jej egzemplarz w dokumentacji ośrodka.

Zobacz również serwis: Rozwody

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dowodem z opinii biegłych jest dowód z opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego.
Dowodem z opinii biegłych jest dowód z opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK