| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczyciele mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Ponadto nauczyciele mają prawo do emerytury bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela.

Nauczyciele urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949r. mogą przejść na emeryturę po udowodnieniu 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej. W przypadku nauczycieli klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych, muszą on udowodnić 25 lat stażu emerytalnego, w tym 20 lat zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym.

Nauczyciele mogą uzyskać prawo do emerytury, jeśli praca nauczycielska wykonywana była w wymiarze co najmniej połowy wymiaru wymaganego zajęć. Przed przejściem na emeryturę nauczyciel musi wykonywać pracę nauczycielską, a przed złożeniem wniosku o emeryturę musi rozwiązać stosunek pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy nauczycielskiej jest spełniony jeśli nauczyciel złoży wypowiedzenie oraz jeśli do rozwiązania stosunku dojdzie na podstawie porozumienia stron. Jednak to nauczyciel musi złożyć wniosek o porozumienie.

Warunek rozwiązania pracy przez nauczyciela nie jest wymagany, jeśli doszło do całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły lub doszło do takich zmian organizacyjnych, iż nie możliwe jest dalsze zatrudnianie nauczyciela.

Nauczyciel nabywa prawo do emerytury także, jeśli stosunek pracy wygaśnie wskutek upływu okresu pozostawania w tzw. stanie nieczynnym lub w przypadku wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy przed upływem stanu nieczynnego.

Ważne: Nauczyciel jeśli jest zatrudniony w niejednej szkole, ma obowiązek rozwiązać wszystkie stosunki pracy.

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Prawo daje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę nauczycielom akademickim.

Nauczyciele akademiccy urodzeni przed 31 grudnia 1948r. może na swój wniosek przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Mężczyzna – nauczyciel akademicki musi ukończyć 60 lat i przepracować 30 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych. Kobieta – nauczyciel akademicki musi ukończyć 55 lat i przepracować 25 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych. Do okresów tzw. przepracowania ZUS zaliczy wszystkie okresy składkowe i nieskładkowe. Do okresów pracy w szkolnictwie lub instytucjach naukowych zalicza się obok pracy na wyższych uczelniach, także prace w charakterze nauczyciela w gimnazjum, liceum czy w szkole podstawowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK