| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

 Czy mężczyzna urodzony w 1952 r. posiadający okresy pracy w szczególnych warunkach ma prawo do emerytury wcześniejszej?

Zgodnie z przepisami art. 184 ustawy z dnia 17.12.198 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - osobom urodzonym po dniu 31.12.1948r, które w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej tj. w dniu 1.01.1999r. posiadają wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach - wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy – przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego. Obniżony wiek emerytalny dla mężczyzny, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - wynosi 60 lat. Natomiast obniżony wiek emerytalny dla mężczyzny, który wykonywał prace w szczególnych warunkach z wykazu B wynosi 55 lat.

Wobec powyższego - mężczyzna ur. w 1952 r. może przejść na wcześniejszą emeryturę przed 60 rokiem życia jeżeli rodzaj wykonywanej przez niego pracy w szczególnych warunkach jest wymieniony w wykazie B stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W tym wykazie B są wymienione takie prace jak: praca w hutnictwie, w portach morskich, prace personelu lotniczego i inne bardzo uciążliwe prace

Natomiast jeżeli mężczyzna wykonywał prace w szczególnych warunkach które są wymienione w wykazie A – to może przejść na wcześniejszą emeryturę dopiero po ukończeniu wieku 60 lat.

Ponadto emerytura na podstawie przepisu art. 184 przysługuje pod warunkiem nie przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania stosunku pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Dodaję, że zgodnie z przepisami powołanego rozporządzenia okresy pracy w szczególnych warunkach stwierdza zakład pracy na podstawie posiadanej dokumentacji: w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącym załącznik do zarządzenia resortowego lub w zwykłym świadectwie pracy. W wymienionych dokumentach pracodawca powinien podać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach, jej rodzaj i nazwę stanowiska, na którym wykonywane były te prace – ze wskazaniem odpowiedniego wykazu A lub B, pozycji rozporządzenia jak również zarządzenia resortowego.

Jeżeli mężczyzna nie będzie mógł przejść na wcześniejsza emeryturę bo np. wykonywał prace z wykazu A i nie ukończył wymaganego wieku 60 lat – to ze względu na pogorszenie stanu zdrowia może wystąpić do ZUS o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »