| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu

Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu

Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu na zasadach opisanych poniżej. Jednakże kwestia ta jest uzależniona od tego, czy właściciel nie wniósł w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

Po jakim czasie można wstąpić z mocy prawa w stosunek najmu?

Na mocy przepisu art. 30 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733), osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego od dnia wejścia w życie ustawy przez okres nie krótszy niż 10 lat – wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (od 10.07.2001r.), jeżeli właściciel nie wniesie w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie stosunku najmu.

W dniu nawiązania umowy najmu, czynsz takich lokali jest naliczany w wysokości 3% wartości odtworzonej.

Zobacz również: W jakiej formie należy zawrzeć umowę najmu?

Komentowany przepis art. 30 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733) określa, bowiem przesłanki uzyskania – ex lege – przez osobę zajmującą lokal statusu prawnego najemcy tego lokalu oraz zasadę naliczania wysokości czynszu najmu.

Jaką funkcję spełnia lokal?

Zwrot tj. „lokal”– używanie przez ustawodawcę w komentowanym przepisie należy rozumieć zgodnie ze znaczeniem ustalonym w przepisie art. 2 ust. 1. ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733). Lokalem jest zatem lokal służący do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącym twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

Natomiast lokalem nie jest pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się np. hotelach, domach wypoczynkowych, w budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może stać się najemcą?

Najemcą stać się może ex lege – na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733) – osoba, która zajmowała lokal bez tytułu prawnego. Taką osoba jest m.in. osoba, która samowolnie zajęła lokal, a także osoba – wobec której (przed wejściem w życie ustawy) orzeczono eksmisję, niewykonaną wskutek braku możliwości dostarczenia lokalu zamiennego lub socjalnego.

Podstawa prawna:
- ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »