| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czynsz za najem regulowany usługami

Czynsz za najem regulowany usługami

Bardzo często zdarza się, że właściciel lokalu zgadza się, aby czynsz za najem lokalu wyrażony był nie w pieniądzu, lecz w postaci świadczenia usług na jego rzecz. Mamy z tego rodzaju umowami wzajemnymi bardzo rzadko do czynienia nie mniej jednak wymiana tego rodzaju świadczeń jest możliwa.

Z punku widzenia przepisów prawa przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. 

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dodatkowe usługi przy najmie lokalu

Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Do umowy najmu strony mogą dołączyć świadczenia dodatkowe wynajmującego albo najemcy (np. wynajmujący zobowiązuje się ponadto do sprzątania, ogrzewania, najemca do naprawy rzeczy, pomocy przy utrzymywaniu jej w należytym stanie, konserwacji).

Gdy takie świadczenia ze względu na ich gospodarcze znaczenie nabierają charakteru świadczenia głównego umowa stron staje się umową mieszaną np. najmu i usług.

Warto zaznaczyć, że wysokość czynszu pozostawiona jest w zasadzie dowolności stron. Strony umowę najmu kształtują pomiędzy sobą praktycznie w sposób zupełnie swobodny. Jednakże umowa najmu powinna być sporządzona w formie pisemnej z uwagi na aspekt dowodowy.

Termin końcowy umowy zawartej na czas określony można oznaczyć jako określone zdarzenie, jednakże tylko takie zdarzenie można traktować jako termin ustania stosunku najmu, którego nastąpienie w przyszłości jest - w ramach rozsądnych ludzkich oczekiwań - oczywiście pewne.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wygaśnięcie najmu

Zainteresowani powinni wiedzieć, że najem nie wygasa wskutek śmierci wynajmującego lub najemcy, lecz podlega dziedziczeniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK