| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak wykupić mieszkanie od Lasów Państwowych

Jak wykupić mieszkanie od Lasów Państwowych

Najemcy lokali należących do Lasów Państwowych mogą je wykupić – jeśli spełniają określone w ustawie o lasach warunki. Przysługuje im bonifikata, tym większa im dłuższy był staż pracy w Lasach, lub okres najmu.

 Spłata należności może zostać rozłożona najwyżej na 60 rat miesięcznych, przy oprocentowaniu nie przekraczającym 15% rocznie.

Najemcy – osoby najbliższe zmarłemu pracownikowi lasów.

Osoby bliskie, pozostałe po pracownikach i byłych pracownikach, które w dniu ich śmierci zamieszkiwały razem z nimi i nadal w tych lokalach zamieszkują. (Przez osoby bliskie rozumie się małżonków oraz wstępnych i zstępnych, a także osoby przysposobione). Również mają prawo do bonifikaty (nie wyższej niż 90%

  • W wymiarze co najmniej takim, jaki przysługiwałby zmarłemu
  • Jeśli osoba uprawniona również pracuje dla Lasów Państwowych, bonifikata uprawnionego, oraz zmarłego pracownika sumują się

Najemcy – nie pracujący dla Lasów Państwowych

Tacy najemcy lokali, mogą nabywać przeznaczone do sprzedaży lokale, które zajmują na podstawie umowy najmu co najmniej od trzech lat. Ceną obniża się za każdy rok najmu o 1%, nie więcej jednak niż o 45%.

4. Co zrobić po otrzymaniu zawiadomienia o możliwości wykupienia lokalu ?

Otrzymując pisemne zawiadomienie, uzyskamy wycenę nieruchomości- Lasy nie wyliczą jednak same z urzędu przysługującej bonifikaty – podając cenę rynkową. Aby uzyskać zniżkę należy przedstawić zaświadczenie o okresie zatrudnienia – własnym, lub zmarłego pracownika.

Do odpowiedzi na zawiadomienie o możliwości wykupu należy dołączyć:

- dokumenty potwierdzające okres pracy dla Lasów Państwowych i innych jednostek organizacyjnych świadczących dla nich usługi (własne, jak i ewentualnie zmarłego pierwotnego najemcy).

- oświadczeniu o zamieszkiwaniu w dniu śmierci z osobą uprawnioną do bonifikaty (pisemnie, w oddzielnym piśmie)

- propozycję spłaty należności (przelew, gotówka, rozłożenie na raty, a jeśli tak to jakie).

5. Co jeśli nie skorzystamy z oferty Lasów ?

Nie wyrażając woli do wykupienia lokalu w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia - nie musimy stracić mieszkania. Lasy Państwowe mogą bowiem jedynie oddać lokal (bezpłatnie) gminie, lub spółdzielni mieszkaniowej. Nie rozwiązuje to prawa najmu, który jest kontynuowany na dotychczasowych warunkach.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli dany lokal (lub, działka budowlana z rozpoczęta budową) zostanie wystawiona do sprzedaży – informacja o tym, zostaje opublikowana w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
Jeśli dany lokal (lub, działka budowlana z rozpoczęta budową) zostanie wystawiona do sprzedaży – informacja o tym, zostaje opublikowana w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK