| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości

Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości

Przed wystąpieniem o wypis z ewidencji gruntów i budynków warto uzyskać informację o numerze porządkowym działki. Takiej informacji należy szukać we właściwym urzędzie gminy.

Właściwy organ

Miejscem gdzie możemy uzyskać informację o numerze porządkowym nieruchomości jest urząd gminy. Zajmować się tym będzie wydział geodezji.

Wniosek

W urzędzie gminy można najczęściej otrzymać gotowy formularz wniosku o ustalenie numeru porządkowego nieruchomości. Nie ma jednego „odgórnego” wzoru wniosku. Jednak większość urzędów opracowało w tym zakresie własne dokumenty.

We wniosku trzeba określić organ do którego się zwracamy, dane wnioskodawcy, trzeba również zawrzeć wniosek o ustalenie numeru porządkowego nieruchomości a także krótkie uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wytłumaczyć jaki ma się tytuł prawny do nieruchomości a więc czy jest się właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym.

Załączniki

Do wniosku należy załączyć:

  • Decyzję o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego wydaną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego lub zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego;
  • mapę inwentaryzacji powykonawczej.

Załatwienie sprawy

Sprawy o ustalenie numeru ewidencyjnego załatwiane są z reguły w ciągu miesiąca. Termin ten jest terminem instrukcyjnym. Wynika on z kodeksu postępowania administracyjnego.

Opłaty

Za ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości nie pobiera się opłat.

Odwołanie

Od nadania numeru ewidencyjnego nie przysługuje odwołanie do organu wyższego rzędu.

Więcej o nieruchomościach można przeczytać na www.mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Miejscem gdzie możemy uzyskać informację o numerze porządkowym nieruchomości jest urząd gminy.
Miejscem gdzie możemy uzyskać informację o numerze porządkowym nieruchomości jest urząd gminy.

Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »