| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości

Ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości

Przed wystąpieniem o wypis z ewidencji gruntów i budynków warto uzyskać informację o numerze porządkowym działki. Takiej informacji należy szukać we właściwym urzędzie gminy.

Właściwy organ

Miejscem gdzie możemy uzyskać informację o numerze porządkowym nieruchomości jest urząd gminy. Zajmować się tym będzie wydział geodezji.

Wniosek

W urzędzie gminy można najczęściej otrzymać gotowy formularz wniosku o ustalenie numeru porządkowego nieruchomości. Nie ma jednego „odgórnego” wzoru wniosku. Jednak większość urzędów opracowało w tym zakresie własne dokumenty.

We wniosku trzeba określić organ do którego się zwracamy, dane wnioskodawcy, trzeba również zawrzeć wniosek o ustalenie numeru porządkowego nieruchomości a także krótkie uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wytłumaczyć jaki ma się tytuł prawny do nieruchomości a więc czy jest się właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystym.

Załączniki

Do wniosku należy załączyć:

  • Decyzję o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego wydaną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego lub zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego;
  • mapę inwentaryzacji powykonawczej.

Załatwienie sprawy

Sprawy o ustalenie numeru ewidencyjnego załatwiane są z reguły w ciągu miesiąca. Termin ten jest terminem instrukcyjnym. Wynika on z kodeksu postępowania administracyjnego.

Opłaty

Za ustalenie numeru ewidencyjnego nieruchomości nie pobiera się opłat.

Odwołanie

Od nadania numeru ewidencyjnego nie przysługuje odwołanie do organu wyższego rzędu.

Więcej o nieruchomościach można przeczytać na www.mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Miejscem gdzie możemy uzyskać informację o numerze porządkowym nieruchomości jest urząd gminy.
Miejscem gdzie możemy uzyskać informację o numerze porządkowym nieruchomości jest urząd gminy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »