| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Jak przebiega postępowanie w sprawie skargi kasacyjnej?

Jak przebiega postępowanie w sprawie skargi kasacyjnej?

Skarga kasacyjna przysługuje od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny. Skarga kasacyjna powinna spełniać wymogi formalne, przewidziane w ustawie. Jak przebiega postępowanie przed NSA?

Pamiętaj, że skarga kasacyjna powinna spełniać wszelkie wymogi przewidziane w ustawie co do jej formy i treści. Jej podstawą powinno być albo naruszenie przepisów prawa materialnego albo przepisów postępowania. Dodatkowo, koniecznym wymogiem jest sporządzenie jej przez adwokata lub radcę prawnego.

Tak przygotowaną skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie. Termin: 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Pamiętaj, że skargę wniesioną po upływie terminu (lub z innych przyczyn niedopuszczalną) sąd, na posiedzeniu niejawnym, odrzuci. Jeżeli Twoja skarga będzie zawierała braki usuwalne i nie uzupełnisz ich w wyznaczonym przez sąd terminie, skarga również zostanie odrzucona.

Zobacz również: Postępowanie sądowoadministracyjne

Gdy skarga trafi przed NSA (wraz z aktami sprawy), na posiedzeniu niejawnym sąd orzeka w składzie jednoosobowym, czy skarga spełnia wymagania co do treści skargi (tj. czy spełnia wszelkie wymogi dla pisma procesowego, oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, wskazanie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie).

Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznaje sprawę w granicach skargi kasacyjnej. To znaczy bada tylko istnienie bądź nie tego, co zarzucamy w skardze (np. naruszenie przepisu postępowania, ale już nie innych). Z urzędu bada jedynie czy nie zachodzą przesłanki nieważności postępowania. 

NSA może podjąć różnego rodzaju rozstrzygnięcia:

1. może oddalić skargę kasacyjną, jeżeli uzna, że nie ma usprawiedliwionych podstaw albo gdy zaskarżone orzeczenie, mimo błędnego uzasadnienia, odpowiada prawu;

2. uwzględnić skargę kasacyjną i uchylić zaskarżone orzeczenie w całości lub w części oraz przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który to orzeczenie wydał;

3. jeżeli zachodzi nieważność postępowania, NSA uchyla wyrok także w niezaskarżonej części;

4. jeżeli zachodzi jedynie naruszenie prawa materialnego NSA może uchylić zaskarżone orzeczenie i rozpoznać sprawę.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK