reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Jak wnieść skargę kasacyjną do NSA?

Jak wnieść skargę kasacyjną do NSA?

Jednym z zadań Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozpoznawanie środków odwoławczych od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Takim środkiem jest m.in. skarga kasacyjna. Jakie są zasady jej wnoszenia?

Skarga kasacyjna przysługuje od wydanego przez sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (np. postanowienie o odrzucenie skargi). Skargę kasacyjną rozpatruje Naczelny Sąd Administracyjny. Może być ona wniesiona przez stronę, prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka, po doręczeniu im odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Warto zapamiętać, że przedmiotem skargi kasacyjnej nie może być samo uzasadnienie orzeczenia.

Skargę kasacyjną można oprzeć na następujących podstawach:

1) naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie;

2) naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Zobacz również: Postępowanie sądowoadministracyjne

Stąd tak istotny jest wymóg, że skarga kasacyjna może zostać wniesiona dopiero po doręczeniu odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Tylko zapoznanie się z motywami, jakimi kierował się sąd wydając orzeczenie pozwoli stwierdzić, z jakim rodzajem naruszenia mamy do czynienia i czy w ogóle miało ono miejsce.

Skarga kasacyjna powinna zostać sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Wymóg ten jest uzasadniony z kilku względów. 

Po pierwsze, jako podstawę wniesienia skargi kasacyjnej można przyjąć albo naruszenie prawa materialnego albo przepisów postępowania. Profesjonalny prawnik dysponuje odpowiednim zakresem wiedzy, by móc właściwie zinterpretować przepisy i uzasadnić skargę. 

Po drugie, skarga kasacyjna musi spełniać liczne wymogi formalne, a dzięki pomocy prawnika możemy mieć pewność, że nie zostanie ona uznana za bezzasadną czy też odrzucona ze względu na braki.

Zobacz również: Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?

Warto jednak podkreślić, że jeśli skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka, przymus adwokacko-radcowski nie obowiązuje.

Skarga kasacyjna może być sporządzona przez doradcę podatkowego - w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami, a także rzecznika patentowego - w sprawach własności przemysłowej.

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a także zawierać:

1) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie;

2) oznaczenie zaskarżonego orzeczeniem (ze wskazaniem czy jest ona zaskarżone w całości czy w części);

3) wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia/ zmiany.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Skargę kasacyjna wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama