| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Odpowiedzialność karna > Zasada terytorialności (art. 5)

Zasada terytorialności (art. 5)

Ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również na polskim statku wodnym lub powietrznym, chyba że umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej.

Jest to bardzo ważny artykuł, jeżeli chodzi o ustalenie miejsca popełnienia przestępstwa. Zgodnie z zasadą terytorialności, czyny popełniona na terytorium Rzeczypospolitej oraz na polskim statku wodnym lub powietrznym podlegają polskiej ustawie karnej. Wymagane jest by sprawca w tych miejscach działał lub zaniechał działania, do którego jest obowiązany, albo gdy skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.

Samo pojęcie terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zostało określone w ustawie o ochronie granicy państwowej. (Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1944). Za terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się obszar objęty granicami państwowymi, oddzielającymi terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od terytoriów innych państw i morza pełnego, wody wewnętrzne i pas morskich wód terytorialnych oraz przestrzeń powietrzną nad tym obszarem i wnętrze ziemi pod nim.

Z tego artykuły można wywnioskować również że polską ustawę karną (Kodeks karny) stosuje się do czynów zabronionych, które zostały popełnione na polskim statki wodnym lub powietrznym, nie biorąc pod uwagę gdzie dokładnie się w momencie popełnienia czynu znajdowały.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną mogą przewidywać odstępstwa od zasady terytorialności. Głównie w celu przekazywania cudzoziemców, którzy są sprawcami czynów zabronionych do innych państw, których są obywatelami lub stałymi mieszkańcami.

Turyści udają się w podróż lotniczą polskim samolotem do Chicago. Po 4 godzinach lotu w skutek nadmiernego spożycia alkoholu przez niektórych uczestników wycieczki, na pokładzie wywiązała się bójka. Jeden z napastników dotkliwie pobił i złamał rękę współtowarzyszowi wycieczki. Poszkodowany trafił na 12 dni do szpitala w celu rehabilitacji.

Niezależnie gdzie samolot zmierzał jest on polskim samolotem tak więc czyn został popełniony na terytorium Rzeczypospolitej . Nawet gdyby do bójki doszło na pokładzie, po wylądowaniu w porcie w Chicago, czyn ten również byłby zakwalifikowany jako ten, który został popełniony na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Istotna jest tu również rejestracja samolotu w porcie macierzystym, która miała miejsce w Polsce.

Zobacz również: Bezpłatna porada prawna

Podstawa prawna: Art. 5 Kodeksu karnego

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pojęcie terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zostało określone w ustawie o ochronie granicy państwowej.
Pojęcie terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zostało określone w ustawie o ochronie granicy państwowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK