| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Przedawnienie > Kiedy termin przedawnienie karalności ulega przedłużeniu (art. 102)

Kiedy termin przedawnienie karalności ulega przedłużeniu (art. 102)

Jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach - z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.

Przepis ten przewiduje przedłużenie terminu przedawnienia karalności. Otóż zgodnie z tym przepisem terminy przedawnienia karalności ulegają przedłużeniu, jeżeli w okresie przedawnienia wszczęto postępowanie karne przeciwko osobie (tj. postępowanie in personam, które początkuje przedstawienie podejrzanemu zarzutu). W myśl tego artykułu przedawnienie zbrodni i występków zagrożonych karą pozbawienia wolności powyżej trzech lat ulega przedłużeniu o lat dziesięć, a pozostałych występków o lat pięć, od zakończenia okresu przedawnienia, który przewidziany jest w art. 101 kodeksu karnego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wszczęcie postępowania karnego przeciwko określonej osobie w okresie biegu podstawowych terminów przedawnienia karalności powoduje ich odpowiednie przedłużenie. Natomiast wszczęcie postępowania przeciwko konkretnej osobie, w odniesieniu do przestępstw ściganych z urzędu następuje z chwilą wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów.

Należy pamiętać, że terminy przedawnienia karalności wynikające z artykułu 102 Kodeksu karnego mają już charakter bezwzględny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Oznacza to, że z upływem tych terminów nie ma już możliwości ukarania sprawcy przestępstwa. Możliwe jest natomiast prowadzenie postępowania, mimo upływu przedawnienia karalności, zmierzającego do uniewinnienia poprzednio skazanego w drodze kasacji (lub też w drodze wznowienia postępowania).

Podstawa prawna: Art. 102 Kodeksu karnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »