| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Słyszymy w telewizji i środkach masowego przekazu powracający co jakiś czas postulat likwidacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie wiele jednak osób wie czym organ ten się zajmuje, jakie ma kompetencje i skład.  

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) to organ konstytucyjny. Oznacza to, że jego istnienie zapisane jest w obecnie obowiązującej Konstytucji RP. Umocowanie dla tej instytucji stanowią art. 213-215 Konstytucji RP. Rozwinięcie natomiast zasad funkcjonowanie Rady można znaleźć w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Skład Rady

Obecnie KRRiTV składa się z 5 członków. Dwóch wybiera Prezydent, dwóch Sejm a jednego Senat. Następnie Rada ze swego grona wybiera Przewodniczącego.

Do niedawna Krajowa Rada składała się z 9 członków. Prezydent powoływał wtedy 3 członków, Sejm 4 członków a 2 Senat.

Zobacz również: Konstytucja RP

W początkowym okresie działania Przewodniczącego Rady wyznaczał Prezydent. Jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem

Obecnie pracami Rady kieruje Przewodniczący. Jednak do wejścia w życie nowelizacji z 2005 r. oprócz Przewodniczącego Rada posiadała zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza.

Obecnie się to zmieniło. Rada nadal może wybrać zastępcę Przewodniczącego. Jednak w obecnym składzie Rady nie ma takiej osoby.

Do Rady można być powołanym tylko raz

Kompetencje i zadania Rady

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji soi na straży wolności słowa w mediach. Udziela ona koncesji na nadawanie programów telewizyjnych i radiowych, przyznaje status nadawcy społecznego, ustala wysokość opłat za udzielenie koncesji, wyznacza kierunki rozwoju mediów, kontroluje nadawców

Wydawanie rozporządzeń

Krajowa Rada może wydawać rozporządzenia. W polskim prawie konstytucyjnym istnieje niewiele organów, które mogą wydawać rozporządzenia. Są to Prezydent RP, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów, ministrowie i właśnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Jak wiadomo rozporządzenia stanowią źródło prawa powszechnie obowiązującego na terenie Polski. Mogą one być wydawane tylko na podstawie delegacji ustawowej i tylko w jej granicach. Rozporządzenia muszą być zgodne z Konstytucją, ratyfikowanymi w drodze ustawy umowami międzynarodowymi a także ustawami.

Rada wydaje również uchwały. Uchwały podejmowane są większością 2/3 ustawowej liczby członków.

Zobacz również: Sprawy urzędowe

Biuro Rady

Organem pomocniczym rady jest Biuro Krajowej Rady. To ono zapewnia obsługę prawną i administracyjną prac Rady. Pracowników Biura traktuje się jak urzędników państwowych natomiast prace Biura finansowane są z budżetu państwa.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) to organ konstytucyjny.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) to organ konstytucyjny.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »