| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Omówienie Konstytucji RP > Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Słyszymy w telewizji i środkach masowego przekazu powracający co jakiś czas postulat likwidacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie wiele jednak osób wie czym organ ten się zajmuje, jakie ma kompetencje i skład.  

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) to organ konstytucyjny. Oznacza to, że jego istnienie zapisane jest w obecnie obowiązującej Konstytucji RP. Umocowanie dla tej instytucji stanowią art. 213-215 Konstytucji RP. Rozwinięcie natomiast zasad funkcjonowanie Rady można znaleźć w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Skład Rady

Obecnie KRRiTV składa się z 5 członków. Dwóch wybiera Prezydent, dwóch Sejm a jednego Senat. Następnie Rada ze swego grona wybiera Przewodniczącego.

Do niedawna Krajowa Rada składała się z 9 członków. Prezydent powoływał wtedy 3 członków, Sejm 4 członków a 2 Senat.

Zobacz również: Konstytucja RP

W początkowym okresie działania Przewodniczącego Rady wyznaczał Prezydent. Jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem

Obecnie pracami Rady kieruje Przewodniczący. Jednak do wejścia w życie nowelizacji z 2005 r. oprócz Przewodniczącego Rada posiadała zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza.

Obecnie się to zmieniło. Rada nadal może wybrać zastępcę Przewodniczącego. Jednak w obecnym składzie Rady nie ma takiej osoby.

Do Rady można być powołanym tylko raz

Kompetencje i zadania Rady

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji soi na straży wolności słowa w mediach. Udziela ona koncesji na nadawanie programów telewizyjnych i radiowych, przyznaje status nadawcy społecznego, ustala wysokość opłat za udzielenie koncesji, wyznacza kierunki rozwoju mediów, kontroluje nadawców

Wydawanie rozporządzeń

Krajowa Rada może wydawać rozporządzenia. W polskim prawie konstytucyjnym istnieje niewiele organów, które mogą wydawać rozporządzenia. Są to Prezydent RP, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów, ministrowie i właśnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Jak wiadomo rozporządzenia stanowią źródło prawa powszechnie obowiązującego na terenie Polski. Mogą one być wydawane tylko na podstawie delegacji ustawowej i tylko w jej granicach. Rozporządzenia muszą być zgodne z Konstytucją, ratyfikowanymi w drodze ustawy umowami międzynarodowymi a także ustawami.

Rada wydaje również uchwały. Uchwały podejmowane są większością 2/3 ustawowej liczby członków.

Zobacz również: Sprawy urzędowe

Biuro Rady

Organem pomocniczym rady jest Biuro Krajowej Rady. To ono zapewnia obsługę prawną i administracyjną prac Rady. Pracowników Biura traktuje się jak urzędników państwowych natomiast prace Biura finansowane są z budżetu państwa.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) to organ konstytucyjny.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) to organ konstytucyjny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK