| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Kiedy zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Kiedy zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest dobrym rozwiązaniem dla par małżeńskich, w których jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi jest nieaktywny zawodowo albo jego dochody są znacznie niższe.

W trakcie trwania małżeństwa

Do czasu ustania małżeństwa małżonków obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Ma to takie znaczenie, że majątek nabyty po zawarciu związku małżeńskiego jest własnością każdego z małżonków.

Małżonkowie powiększają swoje dotychczasowe majątki, nie pracują na wspólny dobytek. Ponadto każdy z nich zarządza swobodnie składnikami tego majątku. Mąż może samodzielnie podejmować najważniejsze decyzje dotyczące własnej firmy. Żona nie musi wyrażać zgody na jej zbycie, wydzierżawienie, czy, przykładowo na dysponowanie nieruchomościami.

W przypadku wspólności ustawowej prawo stanowi, że zgoda małżonka na najważniejsze czynności jest warunkiem ich skuteczności.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej daje małżonkom większą swobodę w dysponowaniu ich majątkami.

Ochrona „niepracującego” małżonka

Standardowa rozdzielność majątkowa ma ten skutek, że w razie ustania małżeństwa nie ma żadnego majątku do podziału. Sytuacja finansowa małżonków co do zasady się nie zmienia.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków została pomyślana jako umowa zabezpieczająca interesy małżonka, który w trakcie małżeństwa nie wypracował swojego majątku. Ma to miejsce przykładowo w sytuacji, gdy małżonek nie pracował i zajmował się domem i wychowaniem dzieci.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Wyrównanie dorobków

W razie ustania rozdzielności majątkowej następuje podział majątku, którego małżonek dorobił się w trakcie związku. Obliczając dorobek pomija się:

  • składniki nabyte przed zawarciem umowy majątkowej
  •  prawa majątkowe o osobistym charakterze m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie

Jednocześnie dolicza się sumy:

  • których małżonek wyzbył się z majątku w drodze darowizn (z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób),
  • usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka,
  • nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.

Wady umowy

Małżonek znajdujący się w słabszej sytuacji ekonomicznej nie ma żadnego wpływu na sposób, w jaki jego druga połowa podejmuje majątkowe decyzje. Nie ma żadnych prawnych środków, żeby zapobiec czynnościom niekorzystnym z punktu widzenia rodziny.

Tym samym, ma wprawdzie gwarancję udziału w majątku dorobkowym małżonka, ale nie ma wpływu na jego utrzymanie w trakcie trwania małżeństwa.

Ustawodawca nie przewidział rozwiązania na wypadek jednoczesnej śmierci obojga małżonków. Gdy małżonkowie stracą życie np. w wypadku drogowym, spadkobiercy ustawowi małżonka mniej zamożnego nie mają uprawnień do majątku drugiego małżonka.

Równy podział nie zawsze sprawiedliwy

Wyrównanie dorobków może nastąpić na mocy umowy zarówno w trakcie trwania jak i po ustaniu małżeństwa .

W razie sporu między małżonkami, często w razie rozwodu, jeden z małżonków może żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków.

Sąd uwzględni takie żądanie w razie zaistnienia ważnych przyczyn np. w razie gdy roszczenia wysuwa małżonek, który w sposób naganny uchylał się od zaspokajania potrzeb rodziny.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej, kiedy jeden z małżonków prowadzi działalność zawodową a drugi nie pracuje.
Warto zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej, kiedy jeden z małżonków prowadzi działalność zawodową a drugi nie pracuje.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »