| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Historia Notariatu > Notariat na ziemiach Polskich

Notariat na ziemiach Polskich

Trudno jest mówić o konkretnym momencie przeniesienia instytucji notariatu na grunt Polski, chociaż z pewnością będzie to okres po przyjęciu chrześcijaństwa kiedy dokumenty pisane zaczęły się rozpowszechniać w Polsce.

Początkowo przedstawiciele władzy duchowej i świeckiej nadawali charakter urzędowy i publiczny zeznanym przed nimi czynnościom.

Najstarszy znany akt notarialny

Najstarszy z dotychczas znanych dokumentów sporządzonych w ten sposób to akt działu majątku spadkowego pomiędzy synami Adriana z Lubomirza zeznany w 1088 roku przed Sieciechem wojewodą krakowskim. Napisany na pergaminie i po łacinie. Akt został zeznany wobec czterech świadków, wobec spadkobierców i przy dwóch notariuszach, czyli pisarzach.

Jak widać z tego dawnego dokumentu, już wtedy notariusze współdziałali przy sporządzaniu aktów.

Niezależnie od władz świeckich funkcjonariuszami nadającymi charakter urzędowy dokumentom były w Polsce od najdawniejszych czasów osoby stanu duchownego, działające w imieniu cesarza (notariat cesarsko-niemiecki) i papieża (notariat apostolsko-papieski). Był to można powiedzieć właściwy notariat publiczny.

W okresie późniejszym wpływ na kreowanie notariuszy publicznych miała Akademia Zamoyska. Jednym z jej głównych założeń było kształcenie prawników w zakresie prawa rzymskiego i kanonicznego, oraz co było novum w dziedzinie prawa krajowego.

Zobacz: Początki notariatu na świecie

Zadania notariuszy

Zadania jakie wykonywali notariusze publiczni w Polsce miały bardzo zróżnicowany charakter. Wśród nich można wymienić:

  • udział w przygotowywaniu aktów ustawodawczych czy dokumentów biskupich,
  • opracowywanie wszystkich pism związanych z procesem sądowym,
  • przyjmowanie od stron oświadczenia w sprawach niespornych.

Ta ostatnia kategoria to właściwe czynności notarialne. Notariusz w sposób jawny i nieprzymuszony odbierał zeznanie od stron oraz wpisywał je do akt, gdzie strony je podpisywały.

Regentura- notariat świecki

W XV wieku wprowadzono obowiązek wpisywania do akt sądów ziemskich wszystkich transakcji dotyczących nieruchomości. Rozpoczął się też rozwój polskiej hipoteki, a w 1588 roku wydany został nakaz wpisywania jej do ksiąg sądowych. Mniej więcej w tym samym czasie wyłoniła się tzw. regentura, zwana też rejenturą, czyli notariat świecki. Pierwsza wzmianka o rejencie w kancelarii grodzkiej pochodzi z 1601 roku.

Notariat papieski przetrwał w Polsce prawie do upadku dawnej Rzeczypospolitej, cesarsko-niemiecki zaś do połowy wieku XVI.

Zobacz serwis: Notariusz

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Notariat papieski przetrwał w Polsce prawie do upadku dawnej Rzeczypospolitej, cesarsko-niemiecki zaś do połowy wieku XVI.
Notariat papieski przetrwał w Polsce prawie do upadku dawnej Rzeczypospolitej, cesarsko-niemiecki zaś do połowy wieku XVI.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »