REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Początki notariatu na świecie

Anna Sergiej
Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e.
Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e.

REKLAMA

REKLAMA

Pierwowzór instytucji notariusza po raz pierwszy pojawił się w antycznym Rzymie około III wieku n.e. Już wtedy urzędnik zajmował się sporządzaniem dokumentów zawierających oświadczenia woli.

Charakter sporządzanych przez tzw. tabelliones czynności był podobny do czynności dokonywanych przez notariuszy w czasach obecnych, gdyż zajmowali się sporządzaniem testamentów i umów, ale także skarg i odwołań od decyzji organów administracyjnych. Jak widać zakres czynności jakie wykonywali jest podobny z obecnie dokonywanymi przez adwokatów lub radców prawnych.

REKLAMA

W krajach włoskich

Prawo longobardzkie w VII w. n.e po raz pierwszy wprowadziło przymus notarialny. Osoby zaufania publicznego powołane do sporządzania dokumentów nazwano notarii publici.

W X w. n.e. obowiązek sporządzania umów sprzedaży, testamentów i innych dokumentów przez notariuszy był już powszechnie akceptowany w całej Italii, a w następnych wiekach nastąpił proces rozwoju organizacyjnego i terytorialnego notariatu. Powołany został samorząd notarialny i nastąpiła jego ekspansja na tereny innych krajów Europy, szczególności Francji i Niemiec.

Zobacz: Notariat na ziemiach Polskich

Przewaga notariatu papieskiego

W okresie średniowiecza duże znaczenie należy również przypisać notariatowi kościelnemu (papieskiemu), którego rozwój był związany z ogromnym rozwojem w tych czasach sądownictwa duchownego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wielu krajach europejskich notariat kościelny uzyskał nawet pozycję dominującą wobec „cywilnego” notariatu cesarskiego, którego był niejako konkurentem.

Oprócz notariatu w Italii najwyższy stopień rozwoju osiągnął w tamtym czasie notariat niemiecki, zarówno kościelny jak i cesarski, jednakże u schyłku średniowiecza, na skutek rozbicia feudalnego Niemiec, rozproszeniu uległy kompetencje do mianowania notariuszy. Skutkiem tego obniżył się poziom profesjonalny notariuszy gdyż urząd notariusza można było kupić nie posiadając odpowiednich kwalifikacji.

Wykwalifikowany notariusz

Reforma notariatu niemieckiego – zapoczątkowana uchwałą Reichstagu z 1512 roku – wprowadziła obowiązek posiadania odpowiednich kwalifikacji przez notariuszy, a także obowiązek opiniowania kandydatów przez Sąd Kameralny Rzeszy. Niemiecki notariat utrzymał się w swoim podstawowym zarysie do okresu wojen napoleońskich.

Zobacz serwis: Notariusz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

REKLAMA

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Wyższy ryczałt na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

Wyższy ryczałt na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. to świadczenie finansowane w ramach bonu stażowego będzie wynosiło 889,40 zł. To nie jedyna podwyżka od tego dnia.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

Podwyżka o 227,50 zł, czyli od 1 czerwca 2024 r. to świadczenie będzie wynosiło już 2222,60 zł. Dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

REKLAMA