| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Pielęgniarki przy wykonywaniu swojej pracy będą korzystały z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Łatwiejszy ma być także powrót do zawodu oraz dokształcanie.

Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, przedstawiony Radzie Ministrów przez minister zdrowia. Projekt określa nowe zasady powrotu do wykonywania zawodu. Pielęgniarki lub położne, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuży niż 5 lat (w okresie ostatnich 6 lat), a zamierzają podjąć pracę, muszą zawiadomić o tym okręgową radę pielęgniarek i położnych.

Osoby takie będą musiały odbyć przeszkolenie, trwające nie dłużej niż 6 miesięcy, pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej (legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym).

Zmniejszone mają być także bariery administracyjne przy indywidualnej praktyce pielęgniarek i położnych. Łatwiej będzie zarejestrować taką działalność.

Ponadto w projekcie ustawy określono zasady wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, przyjmując, że są to samodzielne zawody medyczne. Usystematyzowano też przepisy dotyczące kształcenia w szkołach pielęgniarskich i szkołach położnych.

Nowe przepisy będą korzystne zwłaszcza przy dokształcaniu. Wprowadzono możliwość realizowania tzw. studiów pomostowych, które umożliwiają uzupełnienie wykształcenia do poziomu licencjata. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać pielęgniarki i położne, które nie mają wyższego wykształcenia zawodowego. Przewidziano złagodzenie warunków obowiązujących przy podejmowaniu kształcenia podyplomowego.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zobacz również serwis: Praca

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK