| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Zanieczyszczający płaci - nowe zasady gospodarowania odpadami

Zanieczyszczający płaci - nowe zasady gospodarowania odpadami

Zgodnie z propozycjami rządu to producenci powinni ponosić większe koszty postępowania z odpadami. Nowe przepisy mają wpłynąć na ochronę środowiska.

Rząd przyjął projekt ustawy określający zasady postępowania z odpadami. Mają one zapewnić ochronę życia i zdrowia ludzi, a także środowiska. Chodzi zwłaszcza o zapobieganie powstawaniu odpadów, ograniczenie ich wytwarzania, zmniejszanie  negatywnego oddziaływania na środowisko, a także przygotowanie do ponownego użycia i wykorzystania.

Odpady mają być zbierane selektywnie i przetwarzane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, która będzie miała następującą strukturę: zapobieganie powstawaniu; przygotowanie do ponownego użycia; recykling; inne procesy odzysku; unieszkodliwianie. Takie rozwiązanie ma zwiększyć ilości odpadów poddawanych odzyskowi (w tym recyklingowi), zmniejszyć ilości odpadów poddawanych procesom unieszkodliwiania, a w szczególności składowania, które jest najmniej pożądanym sposobem gospodarowania odpadami.

Zaproponowano przepis, który stanowi realizację zasady „zanieczyszczający płaci” i „rozszerzonej odpowiedzialność producenta”. Wyraźnie wskazano, że koszty gospodarowania odpadami będą ponoszone przez pierwotnego ich wytwórcę oraz przez obecnego  lub poprzedniego posiadacza odpadów. Powinno to zapobiegać ich powstawaniu.

Źródło: premier.gov.pl

Zobacz również: Śmieci w rękach gmin - nowe przepisy w 2012 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK