| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Od 2013 r. znika meldunek czasowy

Od 2013 r. znika meldunek czasowy

Od stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy związane z obowiązkiem meldunkowym. Obywatele nie będą musieli meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy.

Projekt ustawy zakłada utworzenie od stycznia 2015 r. Rejestru Dowodów Osobistych, czyli rejestru centralnego prowadzonego w formie elektronicznej. Do rejestru bezpośredni dostęp będą miały urzędy gmin. Dzięki temu rozwiązaniu obywatel będzie mógł złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. Będzie mógł także elektronicznie przesłać wniosek o wydanie dowodu, a w urzędzie pojawi się tylko raz przy odbiorze dokumentu.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy przesunięty zostanie termin wejścia w życie dwóch ustaw: z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r.

W projekcie zrezygnowano od 1 stycznia 2015 r. z zamieszczania adresu zameldowania w dowodzie osobistym. Zmiana ta spowoduje, że obywatel nie będzie już musiał każdorazowo wymieniać dokumentu, w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu.

W projekcie zaproponowano przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. zniesienia obowiązku meldunkowego.

Projekt zakłada także rezygnację z zapisów dotyczących warstwy elektronicznej dowodów osobistych.

Projekt ustawy przeszedł pozytywnie uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne. Został przyjęty przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. 3 października br. odbyła się międzyresortowa konferencja uzgodnieniowa poświęcona tej kwestii. 24 października br. projekt przyjęła Rada Ministrów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw dostępny jest na stronie internetowej BIP MSW, pod linkiem:

http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/21511/Projekt_ustawy_o_zmianie_ustawy_o_ewidencji_ludnosci_i_dowodach_osobistych_oraz_.html

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK