| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Od 2013 r. znika meldunek czasowy

Od 2013 r. znika meldunek czasowy

Od stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy związane z obowiązkiem meldunkowym. Obywatele nie będą musieli meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy.

Projekt ustawy zakłada utworzenie od stycznia 2015 r. Rejestru Dowodów Osobistych, czyli rejestru centralnego prowadzonego w formie elektronicznej. Do rejestru bezpośredni dostęp będą miały urzędy gmin. Dzięki temu rozwiązaniu obywatel będzie mógł złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. Będzie mógł także elektronicznie przesłać wniosek o wydanie dowodu, a w urzędzie pojawi się tylko raz przy odbiorze dokumentu.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy przesunięty zostanie termin wejścia w życie dwóch ustaw: z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r. oraz ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r.

W projekcie zrezygnowano od 1 stycznia 2015 r. z zamieszczania adresu zameldowania w dowodzie osobistym. Zmiana ta spowoduje, że obywatel nie będzie już musiał każdorazowo wymieniać dokumentu, w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu.

W projekcie zaproponowano przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. zniesienia obowiązku meldunkowego.

Projekt zakłada także rezygnację z zapisów dotyczących warstwy elektronicznej dowodów osobistych.

Projekt ustawy przeszedł pozytywnie uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje społeczne. Został przyjęty przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. 3 października br. odbyła się międzyresortowa konferencja uzgodnieniowa poświęcona tej kwestii. 24 października br. projekt przyjęła Rada Ministrów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw dostępny jest na stronie internetowej BIP MSW, pod linkiem:

http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/21511/Projekt_ustawy_o_zmianie_ustawy_o_ewidencji_ludnosci_i_dowodach_osobistych_oraz_.html

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »