| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > II transza deregulacji

II transza deregulacji

Została przyjęta II transza deregulacji, która dereguluje dostęp do 9 zawodów podlegających Ministrowi Finansów oraz 82 zawodów Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

II transza deregulacji

Przyjęta dzisiaj ustawa nowelizuje 21 ustaw, obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 200 tysięcy osób i była konsultowana z blisko 400 podmiotami.  Ułatwia dostęp m.in. do zawodów: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawody związane z obsługą metra czy zawody związane z żeglugą morską i śródlądową.

Ustawa zawiera wypracowane wspólnie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozwiązanie, które umożliwia uczelniom stworzenie kierunków studiów (we współpracy z organem nadającym uprawnienia), których ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Proponowana zmiana ma przyczynić się do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

Ustawa zostanie teraz skierowana do Prezydenta RP.

W środę 7 maja 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie III transzy deregulacji, tj. projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów. Projekt, obejmujący 101 zawodów m.in. geologów, rzeczników patentowych czy maklerów papierów wartościowych został skierowany do rozpatrzenia w sejmowej Nadzwyczajnej Komisji ds. związanych z ograniczeniem biurokracji.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK