| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły oddać głos w wyborach prezydenckich za pośrednictwem pełnomocnika. Umożliwia to nowelizacja ordynacji wyborczej z 2009 roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Państwową Komisją Wyborczą opracowało szczegółowe zasady udzielania pełnomocnictwa do głosowania i wzory niezbędnych dokumentów.

Aby skorzystać z tej możliwości, wyborcy niepełnosprawni i kończący najpóźniej w dniu głosowania 75 lat muszą złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w urzędzie gminy, na terenie której mieszkają. Wniosek taki można składać od dnia ogłoszenia postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów prezydenta RP. Należy dopełnić tej formalności do 10 dni przed wyborami.

Jeśli wyborca nie może lub nie potrafi złożyć podpisu, wniosek podpisuje osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa. Do wniosku załącza się m.in. pisemną zgodę osoby przyjmującej pełnomocnictwo i kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wyborcy.

Pełnomocnictwa do głosowania można udzielić bez stawiennictwa w urzędzie gminy. Akt ten spisuje się w domu osoby niepełnosprawnej lub starszej przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) albo upoważnionym pracownikiem urzędu. Przedstawiciel gminy stwierdza niebudzącą wątpliwości wolę wyborcy składając swój podpis na akcie pełnomocnictwa w sytuacji, gdy osoba ta nie może lub nie potrafi sama się podpisać.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2010

Pełnomocnik musi być wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie, co ustanawiający pełnomocnictwo lub posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania w innej gminie.

Opracowano również wzór i sposób prowadzenia oraz aktualizacji wykazu aktów pełnomocnictwa przez urząd gminy. Pozwoli to zapewnić sprawność postępowania oraz wiarygodność aktu pełnomocnictwa.

Wzory dokumentów potrzebnych do ustanowienia pełnomocnika określa Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2010, Nr 66, poz. 426). Przepisy weszły w życie 22 kwietnia 2010 r.

Pobierz już teraz niezbędne formularze:

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania

Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania

Akt pełnomocnictwa do głosowania

Wykaz sporządzonych aktów pełnomocnictwa do głosowania

Źródło: MSWiA

Zobacz też: Pomoc społeczna

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK