| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego

Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego

Koniec egzekucji z wózka inwalidzkiego to efekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która stanowi przedmiot prac Sejmu. Projekt uniemożliwia egzekucję z przedmiotów niezbędnych ze względu na niepełnosprawność, np. wózka inwalidzkiego.

Przepis ma charakter po pierwsze anachroniczny, po drugie - nieprecyzyjny. Nie uwzględnia przedmiotów, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, czyli: wózków inwalidzkich, balkoników, łóżek szpitalnych sterowanych elektronicznie, ortez ortopedycznych, itp. Niejednokrotnie jest to sprzęt wysokiej jakości, wykonywany na indywidualne zamówienie o wysokiej wartości rynkowej. Dla osoby niepełnosprawnej/ jej rodziny są to rzeczy niezbędne w codziennej egzystencji.

Zajęcie sprzętu niepełnosprawnych

Projekt wprowadza do postępowania cywilnego m.in. przepisy uniemożliwiające egzekucję przedmiotów, które dla dłużnika lub członków jego rodziny są niezbędne ze względu na niepełnosprawność. Nowelizacja wyłącza więc tego typu sprzęt z katalogu przedmiotów, z których dopuszczalna jest egzekucja.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność, nie będą podlegały egzekucji komorniczej.

Analogiczne ograniczenie obowiązuje w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w zakresie m.in.: przymusowego ściągania podatków, opłat, grzywien i kar pieniężnych. Zdaniem autorów projektu (m.in. posłów PO) potrzebne jest ujednolicenie przepisów regulujących postępowania – cywilne i administracyjne. Należy zniwelować różnice występujące w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To na ich podstawie komornicy podejmują kolejne czynności. Nie ma bowiem obiektywnych powodów, dla których prywatni wierzyciele mają mieć większe uprawnienia egzekucyjne niż organy publiczne.

Projekt wpłynął do Sejmu 8 listopada 2013 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP PO. 23 grudnia 2013 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, 23 stycznia 2014 r. odbyło się pierwsze czytanie. Projekt trafił do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która skierowała go do podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa cywilnego. 28 maja 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami o charakterze redakcyjnym.

Polecamy: Ważne zmiany w procedurze cywilnej

Źródło: Sejm

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm. ).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK