| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Rola zespołów interdyscyplinarnych w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Rola zespołów interdyscyplinarnych w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Celem zespołu interdyscyplinarnego są zadania na poziomie strategicznym. Pełni on funkcję strategiczno-koordynującą polegającą na kształtowaniu lokalnej polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Czym jest zespół interdyscyplinarny?

Powoływanie, skład i zadania zespołów interdyscyplinarnych określa ustawa z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 842). Zespół jest tu rozumiany jako grupa specjalistów współpracujących ze sobą w sposób skoordynowany, w celu skutecznego reagowania na informacje o przemocy w rodzinie.

Zespoły interdyscyplinarne stanowią obecnie element gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, na który składa się również obowiązek opracowania i realizacji gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie, prowadzenia poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności poprzez działania edukacyjne służące wzmocnieniu opiekuńczych i wychowawczych kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie oraz zapewnienia osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia.

Ale podkreślić należy, że zespoły interdyscyplinarne to przede wszystkim metoda pracy (nowoczesny styl zarządzania), która opiera się na systemowej współpracy lokalnych instytucji, podmiotów i służb oraz na wielopłaszczyznowym podejściu do problemu przemocy w rodzinie.

Jaka jest rola zespołów?

Działanie zespołu interdyscyplinarnego ma służyć zintegrowaniu działań instytucji lokalnych i zwiększeniu efektywności podejmowanych działań interwencyjnych i pomocowych w momencie zaistniałego problemu.

Celem zespołu interdyscyplinarnego są zadania na poziomie strategicznym/planowanie. Pełni on funkcję strategiczno-koordynującą polegającą na kształtowaniu lokalnej polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Do zadań na poziomie wykonawczym, dotyczących konkretnej rodziny, zespół powołuje grupę roboczą, która pełni funkcję wspierającą. Realizuje ona działania pomocowe wobec indywidualnych przypadków wystąpienia przemocy w rodzinie.

Zobacz również: Dlaczego osoby doznające przemocy w rodzinie nie szukają pomocy?

Zalety

Praca zespołów interdyscyplinarnych przynosi korzyści zarówno członkom zespołów, jak i rodzinom objętym pomocą.

Korzyści dla specjalistów:
- szybki i pełny przepływ informacji pomiędzy służbami społecznymi
- bezpośrednia i otwarta komunikacja między członkami zespołu, umożliwiająca bieżące weryfikowanie pytań i wątpliwości
- szerokie spojrzenie na problemy klienta i jego środowiska społecznego co umożliwia pełniejsze zrozumienie jego sytuacji
- możliwość postawienia wspólnej diagnozy problemów klienta oraz opracowania wspólnej strategii pomocowej
- możliwość podjęcia działań zaplanowanych, skoordynowanych, nie powielających się i nie wykluczających się nawzajem w tym wysoko specjalistycznych
- szybsza, pełniejsza i bardziej adekwatna pomoc
- redukcja poczucia osamotnienia i obciążenia problemami klientów oraz możliwość uzyskania pomocy i wsparcia od innych osób

Korzyści dla rodziny/klienta:
- możliwość uzyskania wieloaspektowej oferty pomocy w przezwyciężaniu trudnej sytuacji
- szybsze i planowe realizowanie działań pomocowych
- możliwość otrzymania bardziej zindywidualizowanej i adekwatnej pomocy
- unikanie sprzecznych lub powielających się działań różnych specjalistów
- uzyskanie wskazówek, w jaki sposób może efektywniej, a tym samym z większą satysfakcją osobistą rozwiązać swoje trudności, problemy
- poczucie większej wartości, wpływu na swoje życie, sprawstwa, dostrzeganie siebie jako osoby ważnej dla różnych osób, które chcą pomóc.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zespoły interdyscyplinarne stanowią obecnie element gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Fot. Fotolia
Zespoły interdyscyplinarne stanowią obecnie element gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 8/201742.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »