| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek rodzinny w 2012 r.

Zasiłek rodzinny w 2012 r.

Od 2012 r. zasiłek rodzinny będzie łatwiejszy do uzyskania. Wszystko za sprawą zmian w sposobie obliczania dochodu rodziny.

Dochód rodziny nie będzie dzielony przez 12 miesięcy tak jak dotychczas, a tylko przez te liczbę miesięcy, kiedy był faktycznie osiągany. Dobrą wiadomością dla rodzin jest to, iż do dochodu rodziny nie będą wliczane stypendia uzyskiwane przez uczniów i studentów. Obecnie pomniejszają one wysokość dochodu rodziny.

Dochód utracony, dochód uzyskany

Prawo do uzyskania zasiłku rodzinnego ustalane będzie od pierwszego pełnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu (nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku).

W przypadku uzyskania dochodu, sytuacja zależy od tego, kiedy nastąpiła zmiana. Jeżeli uzyskanie przez członka rodziny dochodu nastąpiło w roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, to uzyskany dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten został osiągnięty . Warunkiem jest otrzymywanie dochodu w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych. Jeżeli uzyskanie dochodu nastąpiło po roku, z którego dochody stanowią podstawę do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych, dochód członka rodziny powiększa się o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty (o ile dochód ten osoba będzie otrzymywała w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych).

Zobacz: Wszystko o zasiłkach

Rodzina w roku poprzedzającym okres zasiłkowy rozpoczęła pracę z dniem 1 czerwca i uzyskała dochód w wysokości 1000 zł miesięcznie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dochód taki dzielony byłby przez 12 miesięcy, co dawałoby kwotę 583 zł. Po zmianach osiągnięty dochód dzielony będzie przez liczbę miesięcy, w których byłby uzyskiwany (7000 zł /7=1000 zł).

Gdy wskutek uzyskania dochodu dochód rodziny powoduje utratę prawa do zasiłku, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu, w którym dochód został uzyskany.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Zmiany w sposobie obliczania dochodu mają sprawić, by prawo do zasiłku rodzinnego ustalane było na podstawie dochodu zbliżonego do faktycznie osiąganego w okresie pobierania świadczenia.

Katalog sytuacji powodujących utratę dochodu będzie obejmował utratę zasiłku chorobowego, zasiłku rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a także utratę zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń.

Dochód uzyskany stanowiło będzie uzyskanie zasiłku chorobowego, zasiłku rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

O zasiłku rodzinnym słów kilka

Zasiłek rodzinny przysługuje w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Przysługuje najbiedniejszym rodzinom, w których miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty 504,00 zł (lub 583 zł, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne).

Wysokość świadczenia uzależniona jest od wieku dziecka i wynosi:

  • 68 zł  na dziecko do ukończenia 5 roku życia;
  • 91 zł na dziecko powyżej 5 lat do ukończenia 18 roku życia;
  • 98 zł na dziecko powyżej 18 lat do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny 2013

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK